Prosty przewodnik po myśleniu projektowym

Design thinking, czyli myślenie projektowe stało się potężną techniką, która napędza innowacje. W rzeczywistości niektóre z wiodących światowych marek – na przykład Apple, HBO, Google, Samsung – przyjęły myślenie projektowe jako sposób na przyspieszenie innowacji produktów.

W tym wpisie przyjrzymy się różnym etapom procesu myślenia projektowego oraz jego różnym narzędziom.

Czym jest Design Thinking?

Myślenie projektowe to systematyczne podejście do rozwiązywania problemów. Stawia klienta w centrum i koncentruje się na tworzeniu rozwiązań w postaci produktów lub usług, które mogą przynieść mu lepszą przyszłość.

Proces ten polega na zdefiniowaniu problemu, zidentyfikowaniu różnych sposobów jego rozwiązania oraz przetestowaniu rozwiązań w celu znalezienia najlepszego z nich.

Proces myślenia projektowego

Wyróżniamy kilka etapów myślenia projektowego. Etapy te wymienione są poniżej wraz z narzędziami myślenia projektowego, które można wykorzystać w każdej z faz. Szablony można edytować lub po prostu otworzyć w edytorze Creately, aby zacząć używać ich ze swoim zespołem.

Wczuć się w sytuację

Na tym etapie procesu myślenia projektowego celem jest dogłębne zrozumienie osoby lub klienta, dla którego projektujemy produkt lub usługę.

Postaw się na miejscu klientów i spróbuj zrozumieć ich prawdziwe problemy, ich potrzeby i pragnienia, ich emocje, uczucia, motywacje, wyzwania oraz doświadczenia. Pozwoli Ci to uzyskać cenny wgląd, który z kolei pomoże stworzyć skuteczne rozwiązanie dla problemów twoich klientów.

Narzędzia, których możesz użyć, aby uzyskać wgląd w swoich klientów i ich problemy to:

  • Persona użytkowników: Możesz zacząć od wywiadów, ankiet i rozmów bezpośrednich, aby zebrać informacje o swoich klientach. Zebrane w ten sposób dane możesz przekształcić w profile klientów należących do różnych segmentów użytkowników. Profile te mogą pomóc w podejmowaniu decyzji z perspektywy klienta;
  • Mapa empatii: Narzędzie to pomaga uzyskać głębsze zrozumienie zachowań i postaw klienta – a dokładniej tego, co klient mówi, myśli, robi i czuje. Pomoże Ci to zbudować empatię z klientem.
Przykład mapy empatii
Mapa empatii (Kliknij na szablon, aby go edytować online.)
  • Mapa podróży klienta: To narzędzie do badania użytkowników, które daje holistyczne spojrzenie na doświadczenia klientów poprzez wizualizację kluczowych punktów styku użytkownika z firmą.

Dowiedz się, jak tworzyć personę użytkownika, mapy empatii i mapy podróży klienta oraz inne metody badania użytkowników, dzięki naszemu wpisowi na temat wizualnych metod badania użytkowników.

Value Proposition Canvas: Narzędzie to pomoże Ci zrozumieć Twojego klienta. Przede wszystkim zadania, które ma do wykonania, jego obawy i potrzeby. Zapoznaj się z naszym wizualnym przewodnikiem po wprowadzaniu produktu na rynek, aby dowiedzieć się, jak korzystać z kanwy propozycji wartości.

Szablon Płytka Propozycji Wartości
Value Proposition Canvas (Kliknij na szablon, aby edytować go online.)

Zdefiniuj

Teraz, gdy zebrałeś już znaczną ilość informacji o kliencie i jego kontekście, musisz zdefiniować właściwy problem, aby znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Syntetyzuj i analizuj dane, aby odkryć podstawowy problem, który powinieneś rozwiązać za pomocą swojego rozwiązania.

Pomoże Ci to w wymyśleniu efektywnego narzędzia, który pomoże Ci przeprowadzić kolejny etap procesu myślenia projektowego.

Oto kilka narzędzi, których możesz użyć na tym etapie:

  • Diagram pokrewieństwa: Jest to świetne narzędzie do zebrania w jednym miejscu informacji, które uzyskałeś na etapie empatii, i znalezienia powiązań między nimi i tematów w nich zawartych. To ćwiczenie pozwoli Ci uzyskać więcej wglądu, aby szybko zdefiniować problem;
  • 5 Whys: Jest to metoda powszechnie stosowana w celu określenia potencjalnej przyczyny problemu. Pomoże Ci wgłębić się w problem, do momentu aż znajdziesz rozwiązanie, które może naprawdę wpłynąć na użytkownika.
Szablon 5 Whys dla procesu Design Thinking
5 Whys Szablon (Kliknij na szablon, aby edytować go online.)
  • Diagram przyczyn i skutków: Narzędzie znane również jako diagram rybiej ości, jest doskonałym sposobem na poznanie istoty problemu. Pomaga zidentyfikować główną przyczynę, która spowodowała problem i wymyślić sposób na usunięcie go, zamiast borykania się z jego skutkami.
Diagram przyczyn i skutków Szablon
Szablon Diagramu Przyczyn i Skutków (Kliknij na szablon, aby edytować go online.)

Myśl

Skoro mamy już jasną wizję tego, co jest problemem, następnym krokiem będzie znalezienie odpowiedniego rozwiązania, aby przezwyciężyć poznany problem. Na tym etapie musisz wykorzystać swoje zrozumienie klienta i jego problemu. Dzięki temu wygenerujesz pomysły na koncepcję swojego produktu lub usługi.

Aby wpaść na najlepsze rozwiązania możesz zebrać swój zespół i skorzystać z następujących narzędzi do burzy mózgów:

  • Mapa umysłu: Ta technika diagramowania pomaga uchwycić swobodny przepływ pomysłów podczas sesji burzy mózgów, które później możesz rozwijać. Można ją również wykorzystać do rozkładania złożonych problemów, znajdowania rozwiązań oraz analizowania informacji zebranych podczas badań;
Mapa umysłu dla myślenia projektowego
Mapa umysłu (Kliknij na szablon, aby edytować online.)
  • Sześć myślących kapeluszy: Jest to świetna technika stosowana podczas grupowych burz mózgów, aby utrzymać koncentrację grupy. Pozwala to wszystkim zaangażowanym spojrzeć na tę samą sytuację z różnych punktów widzenia (dokładnie sześciu). Oto jak używać sześciu myślących kapeluszy;
Sześć myślących kapeluszy Szablon do burzy mózgów
Sześć Myślących Kapeluszy Szablon (Kliknij na szablon, aby edytować go online.)

Potrzebujesz więcej technik burzy mózgów? Oto 7 wizualnych technik burzy mózgów, które pomogą przyspieszyć proces myślenia projektowego.

Prototyp

Jest to etap, w którym tworzysz niedrogie prototypy produktu o niskiej wartości, aby zrozumieć skuteczność rozwiązań, które wymyśliłeś na wcześniejszym etapie.

Chodzi o to, aby spośród wielu rozwiązań, które masz w ręku, wybrać to najlepsze. Na podstawie wyników działania prototypu można dopracować, ponownie przeanalizować lub odrzucić rozwiązanie.

Pomoże Ci to wyobrazić sobie doświadczenia prawdziwego klienta, który będzie korzystać produktu końcowego. Prototyp ten może później przekształcić się w produkt beta lub minimalny realny produkt.

Oto kilka narzędzi, które możesz wykorzystać na etapie:

Storyboardy: Być może nie będziesz potrzebował namacalnego prototypu, aby przetestować swój pomysł, zamiast tego możesz poprosić swoich testerów o użycie storyboardów, aby wyobrazić sobie i skutecznie ocenić wyniki. Storyboardy pozwolą Twojemu zespołowi postawić na miejscu klientów i zwizualizować ich doświadczenia z produktem;

Szablon Storyboard dla procesu Design Thinking
Storyboard Template Szablon (Kliknij na szablon, aby edytować go online.)

UI Mockup: Mockupy UI to świetny sposób na przetestowanie wczesnej wersji strony lub aplikacji przed jej rozwojem. Dzięki makietom Creately UI można łączyć strony tak, aby użytkownik mógł płynnie poruszać się po witrynie lub aplikacji, tworząc prawdziwe doświadczenie użytkownika;

Landing Page UI Mockup
UI Mockup Template Szablon (Kliknij na szablon, aby edytować online.)

Lean UX Canvas: Narzędzie to pozwala na tworzenie i testowanie hipotez opartych na założeniach, które powstały na podstawie rozwiązań wymyślonych we wcześniejszych etapach procesu myślenia projektowego. Dzięki niemu możesz szybko zidentyfikować pomysły, które powinieneś dalej ulepszać i odpisywać. Oto jak korzystać z kanwy Lean UX.

Szablony Lean UX
Szablony Lean UX (kliknij na szablon, aby edytować online)

Test

W tej fazie należy przetestować stworzony prototyp z użytkownikami końcowymi. Biorąc pod uwagę ich opinie, można następnie przystąpić do wprowadzania zmian w produkcie, aby jeszcze bardziej go ulepszyć w celu zaspokojenia potrzeb użytkownika.

Jak wykorzystałbyś myślenie projektowe w swoim zespole?

Przedstawiliśmy kluczowe etapy myślenia projektowego oraz narzędzia, które możesz wykorzystać podczas wdrażania myślenia projektowego w swojej organizacji.

Czy masz jakieś wcześniejsze doświadczenia z praktykowaniem myślenia projektowego? Możesz podzielić się swoimi pomysłami w sekcji komentarzy poniżej. 

Leave a comment

*
*

pięć × 3 =

Back to top