Lista najlepszych organizerów graficznych dla nauczycieli i uczniów

Organizery graficzne integrują zarówno tekst, jak i wizualizacje. Zostało naukowo udowodnione, że jest to skuteczny sposób nauczania i uczenia się. Korzystanie z nich może być niezwykle przydatne zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów, ponieważ sprawią, że lekcje będą bardziej angażujące, a także bardziej zrozumiałe.

Poniżej przedstawiamy listę wielu rodzajów organizerów graficznych, które możesz wykorzystać w różnych sytuacjach, zarówno podczas czytania, pisania, prowadzenia badań, jak i nauki do egzaminów. Do każdego narzędzia dołączony jest szablon, który możesz od razu wykorzystać.

Co to są organizery graficzne

Organizer graficzny jest narzędziem nauczania i uczenia się, które jest używane do organizowania informacji i pomysłów w sposób, który jest łatwy do zrozumienia i przyswojenia. Integrując tekst z wizualizacjami, organizery graficzne pokazują związki i powiązania między pojęciami, terminami i faktami.

Organizery graficzne mogą być używane na wszystkich poziomach nauczania i okazały się skutecznym narzędziem do nauki dla dzieci uzdolnionych oraz uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. A w przypadku dorosłych uczniów, organizery graficzne mogą pomóc w połączeniu tego, co już wiedzą z nowo zdobytą wiedzą.

Zalety organizerów graficznych

Różne rodzaje organizerów graficznych mogą być używane w całym programie nauczania do uczenia się i robienia notatek. Są one łatwe do stworzenia i mają wpływ na uproszczenie informacji.

  • Pomagają wizualizować lub przedstawiać informacje w sposób, który jest łatwiejszy do zrozumienia, poprzez rozbicie większych lub złożonych koncepcji lub pomysłów na mniejsze i prostsze części;
  • Zapewnienie uczniom możliwości aktywnego udziału w procesie uczenia się poprzez tworzenie organizerów graficznych;
  • Pomagają rozwijać umiejętności poznawcze, takie jak burza mózgów, krytyczne i kreatywne myślenie, kategoryzowanie i ustalanie priorytetów, refleksja itp;
  • Pomagają przypomnieć sobie wcześniejszą wiedzę na dany temat i szybko połączyć ją z nowymi informacjami;
  • Promuje samodzielne uczenie się. Używając organizerów graficznych do notowania, analizowania, studiowania, itp. uczniowie mogą o wiele łatwiej zapoznać się z lekcją.

Rodzaje organizerów graficznych

Tutaj wymieniliśmy 19 rodzajów organizerów graficznych do nauczania i uczenia się. W oparciu o ich różnorodne cele, można je wykorzystać do czytania, pisania, badania, burzy mózgów i analizy.

Organizery graficzne do pisania

1. Mapa perswazji

Mapa perswazji to interaktywny organizer graficzny, który pomaga uczniom zapoznać się z procesem pisanie perswazyjne. Pomaga im w tworzeniu i przygotowywaniu argumentów do esejów, przemówień, debat, itp.

Jak jej używać

Krok 1: Wybierz interesujący Cię temat do eseju/debaty. Zrób odpowiednie badania wokół niego, aby zebrać wystarczającą ilość informacji.

Krok 2: Zdefiniuj twierdzenie, które chcesz przedstawić w swoim eseju. Zacznij swoją mapę perswazji od zapisania tego na początku.

Krok 3: Obok zapisz powody, dla których twierdzenie to zostało sformułowane.

Krok 4: Następnie zapisz fakty, przykłady i informacje, aby poprzeć swoje rozumowanie.

Krok 5: Zakończ swoją mapę perswazji konkluzją eseju.

Szablon mapy perswazji Rodzaje organizatorów graficznych
Szablon mapy perswazji (kliknij na szablon, aby edytować go online)

2. Schemat sekwencji

Organizer graficzny sekwencji jest narzędziem, które pomaga wizualizować kolejność kroków w procesie lub oś czasu wydarzeń itp. Może być również używany do sporządzania notatek, planowania lekcji i pisania esejów.

Jak go używać

Krok 1: Zidentyfikuj etapy procesu lub wydarzenia.

Krok 2: Korzystając z diagramu sekwencji, ułóż te kroki w kolejności.

Szablon

Organizer graficzny sekwencji Rodzaje organizatorów graficznych
Szablon schematu sekwencji (Kliknij na szablon, aby edytować go online)

Organizery graficzne do czytania

3. Story map

Story map może być wykorzystana do identyfikacji różnych elementów, takich jak postacie, wątki, tematy, techniki itp. w książce, którą uczniowie czytają. Jest to przydatne narzędzie, które nauczyciele mogą włączyć do lekcji, aby poprawić rozumienie tekstu przez uczniów.

Jak jej używać

Krok 1: Przeczytaj książkę i upewnij się, że dobrze ją zrozumiałeś.

Krok 2: Omów różne istotne elementy, które były zaangażowane w tę historię. Mogą to być postacie, sceneria, problem i rozwiązanie itp. Możesz wypełnić mapę historii podczas dyskusji.

Krok 3: Kiedy mapa jest już gotowa, możesz omówić każdy element z osobna.

Mapa Opowieści Graficzny Organizer
Szablon Story map (Kliknij na szablon, aby edytować go online)

4. Organizer graficzny do biografii

Jest to narzędzie, które pomaga w bardziej dogłębnym zrozumieniu postaci z powieści, autobiografii, filmu lub postaci historycznej. Zwraca uwagę na różne ważne czynniki dotyczące życia człowieka.

Jak ją stworzyć

Krok 1: Zbierz jak najwięcej informacji o postaci, którą badasz. Możesz również skorzystać z zasobów internetowych, zapytać nauczycieli lub ekspertów.

Krok 2: Analizując zebrane informacje, wyodrębnij fakty, które się wyróżniają lub które uważasz za ważne.

Krok 3: Wykorzystaj swój organizer graficzny do biografii, aby ułożyć informacje w sposób umożliwiający ich prezentację. Możesz dodać obrazy, aby uczynić go bardziej zrozumiałym.

Organizer graficzny biografii
Graficzny organizer biografii (kliknij na szablon, aby edytować go online)

5. Tabela KWL

Tabela KWL służy do zbierania informacji z wcześniejszej wiedzy lub doświadczenia ucznia. Ten 3-kolumnowy wykres przedstawia etapy czytania: przed (co czytelnik już wie), w trakcie (czego czytelnik chce się nauczyć) i po (czego się nauczył).

Jak jej używać

Krok 1: Poproś uczniów, aby zrobili burzę mózgów wokół wybranego tematu i zapisali wszystko, co wiedzą na ten temat w kolumnie K.

Krok 2: Poproś ich o stworzenie listy pytań dotyczących tego, co chcą wiedzieć w kolumnie W tabeli.

Krok 3: W trakcie lub po przeczytaniu książki/lekcji poproś uczniów, aby odpowiedzieli na poniższe pytania w kolumnie L.

KWL Chart Graphic Organizer
Szablon Tabeli KWL (Kliknij na szablon, aby edytować go online)

Organizery graficzne w nauczaniu

6. Mapa dydaktyczna

Mapy dydaktyczna wizualnie przedstawiają kluczowe wnioski – umiejętności, pomysły, wiedzę – jakie uczniowie powinni wynieść z lekcji. Zazwyczaj dostarcza on wysokopoziomowego widoku lekcji/jednostki/kursu, który ma być studiowany i powiązań pomiędzy jego różnymi komponentami. Uczniowie mogą również wykorzystywać mapy dydaktyczne w klasie do sporządzania notatek.

Jak jej używać

Krok 1: Na środku mapy zapisz temat (np. nazwę lekcji lub jednostki lekcyjnej)

Krok 2: Burza mózgów pomysłów i informacji związanych z tym tematem. Zapisz je na gałęziach wychodzących z centrum. Upewnij się, że umieściłeś je w sposób, który ma sens dla nauczania lub w logicznej sekwencji wokół centrum.

Krok 3: Dodaj łączniki między tymi elementami i dodaj etykiety, aby podkreślić rodzaj relacji między nimi.

Szablon mapy edukacyjnej
Szablon mapy dydaktycznej (kliknij na szablon, aby edytować go online)

7. Analogiczny organizer graficzny

Analogiczny organizer graficzny wykorzystuje analogię, aby pomóc uczniom zidentyfikować podobieństwa i różnice pomiędzy nowym tematem a tematem, który jest im już znany.

Jak go używać

Krok 1: Wybór tematu/pojęcia, które uczniowie już znają i które jest analogiczne w pewnych aspektach do nowego tematu.

Krok 2: Przedstawienie nowej koncepcji i poproszenie uczniów o przeczytanie i omówienie jej.

Krok 3: Korzystając z analogicznego organizera graficznego, poproś uczniów o przeprowadzenie burzy mózgów i wypisanie podobieństw i różnic pomiędzy tymi dwoma tematami.

Krok 4: Na podstawie wypełnionego organizera graficznego poproś uczniów o napisanie krótkiego opisu nowego tematu.

Analogia Organizer graficzny Rodzaje organizatorów graficznych
Analogiczny organizer graficzny (Kliknij na szablon, aby edytować go online)

8. Graficzny organizer do słownictwa

Narzędzie to może być wykorzystane do oceny znajomości słownictwa przez uczniów. Możesz tworzyć organizery graficzne zawierające różne elementy, aby pomóc uczniom w nauce nowych słów, poznaniu antonimów i synonimów.

Organizer graficzny słownictwa
Graficzny organizer słownictwa (Kliknij na szablon, aby edytować go online)

9. Organizer rozwiązywania problemów

Organizery graficzne do rozwiązywania problemów mogą być wykorzystane do poprawy umiejętności rozwiązywania problemów przez uczniów. Pomaga uczniom identyfikować i oceniać rozwiązania problemów.

Jak go używać

Krok 1: Zidentyfikuj problem i wpisz go w polu z nazwą problemu.

Krok 2: Poproś uczniów, aby napisali, dlaczego uważają, że jest to problem.

Krok 3: Zachęć ich do zrobienia burzy mózgów na temat wszystkich możliwych rozwiązań wraz z plusami i minusami z nimi związanymi.

Krok 4: Gdy wybiorą najlepsze możliwe rozwiązanie, poproś ich o wypisanie wszystkich możliwych konsekwencji.

Krok 5: Uczniowie mogą następnie zgłaszać propozycje dalszych ulepszeń wybranego rozwiązania.

Rozwiązanie problemu Organizer graficzny Rodzaje organizatorów graficznych
Graficzny organizer rozwiązywania problemów (Kliknij na szablon, aby edytować go online)

10. Graficzny organizer matematyczny

Graficzne organizery matematyczne służą do graficznego opisu pojęć matematycznych. Pomaga to w upraszczaniu i rozwiązywaniu złożonych problemów matematycznych.

Jak go używać

Krok 1: Wybierz problem matematyczny, który chcesz zidentyfikować i odpowiedni organizer graficzny, który możesz wykorzystać do jego rozwiązania.

Krok 2: Zaproś swoich uczniów lub kolegów do współpracy.

Graficzny organizer matematyczny
Graficzny organizer matematyczny (Kliknij na szablon, aby edytować go online)

Organizery graficzne do nauki

11. Organizer graficzny osi czasu

Diagramy osi czasu są rodzajem organizera graficznego, który pokazuje sekwencję wydarzeń w porządku chronologicznym.

Są one przydatne podczas studiowania historii, ponieważ można je wykorzystać do wyświetlania głównych wydarzeń historycznych, które miały miejsce w danym okresie wraz z ważnymi szczegółami, takimi jak daty i miejsca.

Ponadto wykresy osi czasu mogą być również używane do pokazania postępu czegoś (np. rozwoju firmy) lub zmian.

Jak go używać

Krok 1: Zidentyfikuj różne wydarzenia i kolejność, w jakiej miały one miejsce.

Krok 2: Użyj szablonu osi czasu, aby ułożyć je chronologicznie

Krok 3: Dołącz istotne szczegóły, takie jak daty, lokalizacje i inne dodatkowe informacje, jeśli są potrzebne.

Diagram osi czasu Szablon Typy organizatorów graficznych
Szablon diagramu osi czasu (kliknij na szablon, aby edytować go online)

12. T-Chart

T-Chart pozwalaja uczniom badać dwa aspekty danego tematu. Na przykład: wady i zalety,plusy i minusy, różnice i podobieństwa itp.

Jak go używać

Krok 1: Narysuj tabelę i wyznacz dwa obszary, wokół których chcesz przeprowadzić burzę mózgów w każdej kolumnie.

Krok 2: W trakcie burzy mózgów zapisuj fakty w każdej kolumnie.

T Chart Graphic Organizer - Typy organizatorów graficznych
Szablon T-Chart (Kliknij na diagram, aby edytować go online)

13. Diagram hierarchiczny

Diagramy hierarchiczne wizualizują elementy systemu, organizacji lub koncepcji od najwyższej pozycji do najniższej. Uczniowie mogą wykorzystać to narzędzie do zrozumienia kategorii nadrzędnych i podrzędnych danego tematu oraz relacji między nimi.

Jak go używać

Krok 1: Zidentyfikuj najważniejszy element w temacie, który studiujesz. Zapisz to na górze diagramu hierarchii.

Krok 2: Wypisz drugą warstwę podelementów wynikających z pierwszego zidentyfikowanego komponentu. W razie potrzeby dodaj trzecią i czwartą część.

Krok 3: Połącz je liniami, aby pokazać, jak są ze sobą połączone.

Schemat hierarchii szablon
Szablon diagramu hierarchii (kliknij na szablon, aby edytować go online)

14. Schemat gwiazdy

Schematy gwiazdy służą do uporządkowania charakterystyki wybranego tematu. Może być również wykorzystana do burzy mózgów wokół nowych tematów.

Jak go używać

Krok 1: Wybierz temat, którego chcesz się uczyć i zapisz go na środku gwiazdy.

Krok 2: Zapisz cechy lub atrybuty związane z centralnymi tematami na każdym punkcie gwiazdy. Dostosuj punkty gwiazdy w zależności od tego, ile cech wypiszesz.

Schemat gwiazdy Organizer graficzny
Organizer graficzny schematu gwiazdy (Kliknij na szablon, aby edytować go online)

Organizery graficzne do burzy mózgów

15. Diagram klastrowy

Diagramy klastrowe mogą być użyte do ułatwienia sesji burzy mózgów lub strukturyzacji generowania pomysłów, a nawet do pomocy w odkrywaniu nowych tematów.

Jak go używać

Krok 1: Wybierz interesujący Cię temat, który chcesz zbadać. Powinien on być umieszczony na środku diagramu.

Krok 2: Przeprowadź burzę mózgów wokół tej głównej idei i wymyśl związane z nią podtematy. Umieść je wokół środka.

Krok 3: Zróbcie burzę mózgów wokół każdego z podtematów i zapiszcie związane z nimi pomysły.

Krok 4: Dodaj tyle warstw, ile chcesz. Jednak, użyj różnych kolorów, aby podkreślić każdą gałąź myśli. Dzięki temu łatwiej będzie Ci odczytać i zrozumieć diagram klastrowy.

Schemat klastra Szablon
Szablon diagramu klastrowego (kliknij na szablon, aby edytować go online)

16. Kwiat lotosu

Kwiat lotosu jest narzędziem analitycznym, które może być użyte do rozbicia szerszych i bardziej złożonych tematów na mniejsze elementy dla łatwiejszego zrozumienia. Może być używany do burzy mózgów i studiowania nowych tematów.

Jak go używać

Krok 1: W środku narysuj siatkę 3×3. Na kwadracie w centrum zapisz główny temat do zbadania.

Krok 2: Podczas burzy mózgów zapisz powiązane podtematy wokół tego tematu.

Krok 3: Narysuj 8 kolejnych kratek 3×3 wokół tej w środku. Każda z nich może być wykorzystana do zapisywania faktów, które wymyślisz wokół każdego z podtematów.

Lotus Diagram Szablon
Szablon kwiatu lotosu (kliknij na szablon, aby edytować go online)

17. Diagram Ishikawy

Ten typ organizera graficznego pokazuje przyczyny i skutki danego wydarzenia. Przyczyna jest powodem, dla którego coś się stało, a skutek jest rezultatem tego, co się stało. Wizualizacja pomaga jasno zrozumieć różne zależności przyczynowo-skutkowe.

Jak go używać

Używając organizera graficznego, zidentyfikuj przyczyny i skutki związane z problemem, który badasz lub o którym piszesz. Może istnieć kilka modeli zdarzeń przyczynowo-skutkowych, takich jak jedna przyczyna prowadząca do jednego skutku lub wielu skutków, lub wiele przyczyn prowadzących do jednego skutku, lub wielu skutków.

    null
  • Jedna przyczyna prowadząca do kilku skutków,
  • Kilka przyczyn prowadzących do jednego skutku (tutaj możesz użyć diagramu rybiej ości),
  • Każda przyczyna ma jeden powiązany skutek,
  • Jedna przyczyna wywołuje inną przyczynę, która prowadzi do kolejnej.
Organizer graficzny Przyczyna i skutek
Diagram Ishikawy (kliknij na szablon, aby edytować go online)

18. Mapa myśli

Mapa myśli to narzędzie, które pomaga uchwycić swobodny przepływ myśli i jest powszechnie stosowane do burzy mózgów wokół tematów. Dodatkowo może być również używany do organizowania i grupowania informacji na dany temat.

Jak go używać

Krok 1: Zapiszcie na środku temat, wokół którego prowadzicie burzę mózgów.

Krok 2: Na gałęziach wyłaniających się ze środka zapisz pomysły/myśli z burzy mózgów.

Krok 3: Rozwiń każdą myśl cząstkową o więcej faktów. Możesz dodawać kolejne informacje do swojej mapy myśli, aż będziesz miał ich wystarczająco dużo.

Szablon mapy myśli
Szablon mapy myśli (kliknij na szablon, aby edytować go online)

Organizery graficzne do porównywania i kontrastowania

Wymieniliśmy 19 rodzajów organizerów graficznych do nauczania i uczenia się. W oparciu o ich różnorodne cele, można je wykorzystać do czytania, pisania, badania, burzy mózgów i analizy. Użyj naszego kreatora wykresów porównawczych, aby je narysować.

19. Diagram bąbelkowy

Diagram bąbelkowy jest jedną z bardziej popularnych map myślenia. Jest on podobny do diagramu Venna i służy do identyfikacji podobnych i różnych cech pomiędzy dwoma rzeczami.

Jak go używać?

Krok 1: Zapisz dwie idee/tematy, które porównujesz w dwóch bąbelkach na środku.

Krok 2: W trakcie burzy mózgów i analizy tematu zapisz różnice w bańkach odchodzących od centrum.

Krok 3: Wpisz w dymkach podobieństwa, które są wspólne dla obu tematów.

Podwójna mapa bąbelkowa Organizer graficzny
Szablon diagramu bąbelkowego (Kliknij na szablon, aby edytować go online)

20. Diagram Venna

Innym organizerem graficznym, który pomaga wizualnie przedstawić porównanie różnic i podobieństw pomiędzy dwoma przedmiotami, jest diagram Venna. Od diagramu bąbelkowego różni się tym, że może zawierać więcej niż dwa tematy i jeden wspólny obszar.

Jak go używać

Działa podobnie do diagramu bąbelkowego.

Krok 1: Na górze każdego koła zapisz tematy, które są porównywane.

Krok 2: Zapisz różnice lub unikalne cechy w obrębie własnego sektora, unikając nakładających się obszarów.

Krok 3: Wymień podobieństwa w obszarze wspólnym.

Szablon diagramu Venn
Szablon diagramu Venna (kliknij na szablon, aby edytować go online)

Dodaj do naszej listy organizery graficzne dla nauczycieli i uczniów, które znasz.

Chociaż w tym wpisie omówiliśmy 19 rodzajów organizerów graficznych, istnieje wiele innych, które mogą być przydatne dla naszych użytkowników. Znasz więcej? Napisz o nich w sekcji komentarzy poniżej, aby rozszerzać listę najlepszych organizerów graficznych.  

Leave a comment

*
*

trzy × pięć =

Back to top