Jak skutecznie wykorzystać tablicę online do poprawy nauczania i prowadzenia zajęć online

Pandemia COVID-19 zmieniła fizyczne sposoby i metody nauczania oraz uczenia się, przyspieszając ich cyfryzację. Wideokonferencje zastąpiły spotkania twarzą w twarz w fizycznej klasie, a współdzielenie ekranu i slajdy prezentacji stały się nową tablicą.

Ponieważ nauczyciele i studenci na całym świecie powoli przyjmują wzorce nauczania i uczenia się online, narzędzia do wideokonferencji takie jak Zoom czy Microsoft Teams stały się niewystarczające, aby sprostać wymaganiom nauczania online, szczególnie w zakresie utrzymania aktywnego zaangażowania studentów i współpracy między nimi, a ich nauczycielami.

Ponieważ edukacja szybko staje się cyfrowa, w ciągu ostatnich kilku lat wzrosło zapotrzebowanie na narzędzia ułatwiające uczenie się i nauczanie online, a tablice online z dnia na dzień zyskują coraz większą popularność.

W tym poście porozmawiamy o tablicach online i ich zastosowaniu w zwiększaniu doświadczenia nauczania i uczenia się online. Narzędziem do tworzenia tablic online, o którym będziemy mówić, jest Creately – narzędzie do współpracy wizualnej używane przez nauczycieli do tworzenia materiałów edukacyjnych i współpracy z uczniami online.

Co to jest tablica online?

Tablice cyfrowe pozwalają nauczycielom i uczniom na odtworzenie doświadczenia tablicy fizycznej online, z nieskończoną przestrzenią roboczą. Oferują one biblioteki kształtów i gotowych szablonów, które można wykorzystać do tworzenia treści (np. wykresów, diagramów, plakatów, wizualizacji itp.). Ponadto digitalizują tworzone treści, co ułatwia każdemu dostęp do nich online z własnego urządzenia.

Zaawansowane narzędzia do tworzenia tablic online, takie jak Creately, oferują również możliwość prowadzenia wideokonferencji w aplikacji oraz funkcje współpracy w czasie rzeczywistym, dzięki którym nauczyciele i uczniowie mogą pracować na tej samej przestrzeni i śledzić wzajemnie swoje zmiany dzięki podglądowi w czasie rzeczywistym oraz śledzeniu ruchu myszy.

Ceately-Online-whiteboard-for-teaching

Dlaczego warto korzystać z tablicy online

Podobnie jak w fizycznej klasie, gdzie wszyscy pracują przy tablicy, tablica online umożliwia:

    null
  • Aby Twoje lekcje online były bardziej interaktywne i interesujące,
  • Pisanie, rysowanie i wizualizację koncepcji na tablicy online,
  • Uczniom aktywnie uczestniczyć i współpracować,
  • Tworzenie prezentacji, plakatów i innych materiałów dydaktycznych do lekcji online.

Jak wykorzystać tablicę online do poprawy jakości nauczania?

Niezależnie od tego, czy obecnie korzystasz z tablicy online, czy chcesz ją wypróbować, oto kilka świetnych sposobów na lepsze wykorzystanie jej podczas lekcji online.

Współpracuj z uczniami

Tablica online to przede wszystkim narzędzie do współpracy. Możesz używać go podczas lekcji/wykładów, aby wizualizować i upraszczać koncepcje i pomysły dla studentów, ale możesz również sprawić, by studenci wnieśli swój wkład.

Na przykład, w Creately, po utworzeniu nowego dokumentu, można dodać do niego studentów jako współpracowników. Możesz również udostępnić link umożliwiający edycję studentom poprzez e-mail lub platformę czatu, której używasz, aby komunikować się ze sobą online.

Oto kilka sposobów wykorzystania Creately do współpracy z uczniami.

Burza mózgów:

Na początek utwórz dokument lub wybierz szablon burzy mózgów Creately.

Szablon burzy mózgów
Szablon burzy mózgów (kliknij na szablon, aby edytować go online)

Dodaj wszystkich uczniów do dokumentu. Użyj wbudowanej w Creately funkcji wideokonferencji, aby komunikować się ze sobą podczas edycji dokumentu. Jeśli do komunikacji używasz aplikacji innej firmy, udostępnij swój ekran i śledź ruchy uczniów na ekranie za pomocą funkcji śledzenia myszy w czasie rzeczywistym.

Można tu wykorzystać wiele różnych wizualnych technik burzy mózgów; niektóre z nich to: mapy myśli, tablice pomysłów, mapy koncepcji, diagramy pokrewieństwa, kwiat lotosu, czy gwiazda pytań.

Zadanie domowe:

Twórz oddzielne dokumenty zawierające tę samą treść (np. zadanie), po prostu powielając oryginał. Utwórz osobne foldery w Creately, gdzie możesz je organizować i śledzić, dla każdego zajęcia lub klasy, którą prowadzisz. Można również korzystać z integracji z Google Drive, aby tworzyć i organizować dokumenty Creately oraz zarządzać uprawnieniami do nich z tego miejsca.

Nadając nazwę duplikatowi dokumentu, należy umieścić w niej imię i nazwisko ucznia, aby łatwo było śledzić, który dokument należy do kogo. Kiedy student wykona zadanie, możesz je przejrzeć i zostawić swoją opinię w komentarzach na linii. Możesz również odbyć szybką rozmowę wideo i przeprowadzić każdą osobę przez zalecane zmiany.

Ćwiczenia interaktywne

Powtarzającym się wyzwaniem w nauczaniu online jest stworzenie środowiska, w którym nauczyciel i uczniowie mogą aktywnie współdziałać ze sobą podczas lekcji. Tablice online wypełniają tę lukę, zapewniając wspólną przestrzeń, w której obie strony mogą pracować razem.

Możesz używać Creately do łatwego tworzenia quizów i innych zabawnych gier, takich jak krzyżówki czy wisielec i angażować uczniów w grę w czasie rzeczywistym.

Tworzenie i udostępnianie materiałów potrzebnych do lekcji

Podczas nauczania online, kluczowe jest zachowanie zwięzłości i wizualizacji. Mówi się, że obrazy są przetwarzane 60 000 razy szybciej niż tekst, a także, że wizualizacje poprawiają przyswajanie wiedzy nawet o 400%.

Za pomocą wykresów, diagramów, plakatów, organizerów graficznych, storyboardów, infografik itp. można łatwo podsumować godzinny wykład i lepiej wyjaśnić złożone koncepcje. Tablica online ułatwia szybkie tworzenie i udostępnianie tych wizualizacji całej klasie.

Creately oferuje obszerne biblioteki kształtów i gotowych szablonów dla ponad 50 typów wykresów i diagramów, w tym schematów blokowych, map myśli, map koncepcyjnych infografik, storyboardów itp.

Możesz również dodać więcej kształtów i obrazów za pomocą wbudowanego wyszukiwania obrazów Google lub importując je z własnego urządzenia.

Możesz wyeksportować te wizualizacje jako PNG, SVG, JPEG lub PDF, do osadzenia w prezentacjach, stronach internetowych, raportach, itp. Można również po prostu udostępnić studentom łącze Tylko podgląd, jeśli nie chcemy dodawać ich jako współpracowników.

Wykonuj prezentacje

Tablica online to jedna wielka powierzchnia, która pozwala tworzyć wizualnie oszałamiające i wciągające prezentacje jako całość lub na jednej przestrzeni.

Aby ułatwić pracę w Creately, najpierw stwórz strukturę prezentacji i ponumeruj lub zatytułuj każdy slajd. Ułatwi to później nawigację z jednego slajdu na drugi.

Możesz wyszukać w Google lub zaimportować obrazy w różnych formatach (JPEG, PNG, SVG, GIF itp.) i dodać je, aby slajdy prezentacji stały się bardziej wyraziste.

Podczas prezentacji powiększaj każdy slajd i objaśniaj treść uczniom za pomocą współdzielenia ekranu lub wideokonferencji Creately.

Szablon prezentacji
Szablon prezentacji (kliknij na szablon, aby edytować go online)

Notatki wizualne

Wizualizacje to świetny sposób na przyswajanie treści. Podczas lekcji można przedstawić ważne koncepcje w formie wykresu, diagramu lub schematu na tablicy online, ale można też zachęcić uczniów do korzystania z tych samych narzędzi do robienia notatek.

Badania wykazują, że 90% informacji przekazywanych do mózgu ma charakter wizualny i że ludzie mają tendencję do lepszego zapamiętywania danych, gdy są one wizualnie powiązane. Zachęcając uczniów do korzystania z mapy myśli, mapy pojęć, schematu blokowego lub organizera graficznego do robienia notatek, można poprawić ich zdolność do zatrzymywania informacji.

Creately oferuje szereg gotowych szablonów, które uczniowie mogą szybko wykorzystać podczas sporządzania notatek. Można również stworzyć szablon przed lekcją i udostępnić go uczniom do robienia notatek.

Czy wypróbowałeś już tablicę online do nauczania?

Między godzinami rozmów na Zoomie ze studentami, a wpatrywaniem się w ekran, zaangażowanie i otwartość studentów znacznie spadły. Tablica online do nauczania może przywrócić energię, która istnieje między nauczycielem a uczniami w fizycznej klasie poprzez naśladowanie doświadczenia współpracy online.

Napisz w komentarzach jakie masz swoje sposoby dotyczące nauczania i uczenia się online.

Ten post jest częścią serii Creately na temat zdalnego nauczania. Inne zasoby, które mogą okazać się przydatne to:

7 najlepszych praktyk skutecznego zdalnego nauczania

Podstawowe narzędzia zdalnego nauczania do prowadzenia efektywnych lekcji online

Lista najlepszych wizualnych strategii nauczania

Lista najlepszych organizerów graficznych dla nauczycieli i uczniów

Lista najlepszych wizualnych technik kreatywnego myślenia

Leave a comment

*
*

13 + 16 =

Back to top