6 najlepszych metod wdrażania innowacji do opracowywania unikalnych pomysłów na produkty

Przekształcenie pomysłu z czegoś abstrakcyjnego w namacalny, udany produkt lub usługę wymaga przejścia przez złożony proces. Aby odnieść sukces, musisz zrozumieć ten proces i zastosować odpowiednie metody.

W tym wpisie przyjrzymy się popularnie stosowanym metodom wdrażania innowacji Istnieją edytowalne szablony, które można wykorzystać do ułatwienia każdej z metod wdrażania innowacji.

Czym jest innowacja

Innowacyjność to proces generowania nowych i unikalnych pomysłów lub rozwiązań oraz zastosowania ich do tworzenia korzyści dla klienta.

Innowacja może przebiegać na różne sposoby. Możesz wymyślić zupełnie nowy produkt lub usługę, która jeszcze nie istnieje na rynku, lub możesz zmienić istniejący produkt lub usługę, aby stworzyć coś nowego.

Istnieją różne rodzaje innowacji. Aby dowiedzieć się czym one są, zapoznaj się z tym artykułem.

Proces innowacyjny

Nie każda innowacja okaże się sukcesem, ale aby zwiększyć szanse na wywarcie pozytywnego wpływu na rynek, postępuj zgodnie z poniższymi krokami i metodami. Dostosuj kroki do potrzeb Twojej firmy.

Krok 1: Zidentyfikuj problem. Może on istnieć na Twoim rynku docelowym lub w Twojej organizacji. Przeanalizuj sytuację, aby dokładnie zrozumieć problem. Jeśli wolisz, możesz dotrzeć do swojego rynku docelowego za pomocą ankiet, aby dowiedzieć się, co ich niepokoi w sposób bardziej szczegółowy.

Krok 2: Wymyśl rozwiązania. Podczas gdy możesz tworzyć pomysł na coś, co jeszcze nie istnieje, możesz również zmodyfikować swój obecny produkt lub usługę, aby zbudować na ich bazie coś nowego i o wiele lepszego.

To, o czym musisz pamiętać, to fakt, że niezależnie od tego, jaki jest Twój pomysł, powinien on być opłacalny dla Twojej organizacji. Jeśli dane rozwiązanie nie przyniesie zysków, nie ma sensu go dalej rozwijać.

Krok 3: Przetestuj swoje rozwiązanie, aby sprawdzić, czy rzeczywiście działa. Zanim zaczniesz inwestować pieniądze w swoje rozwiązanie, dobrze jest najpierw przetestować jego niskobudżetowy prototyp.

Możesz poddać go działaniu wybranej grupy potencjalnych klientów i interesariuszy i zobaczyć, jak zareagują. Wykorzystaj ich opinie, aby udoskonalić swoją ofertę.

Krok 4: Wypuść swój produkt lub usługę na rynek, aby zobaczyć, jak jest przyjmowana. Na podstawie opinii możesz dalej ulepszać swój produkt.

Metody wdrażania innowacji

Burza mózgów

Istnieje wiele technik burzy mózgów, które możesz wypróbować ze swoim zespołem, aby tworzyć pomysły na innowacje.

Niektóre z bardziej ustrukturyzowanych technik burzy mózgów, które mogą pomóc w innowacjach, to sześć myślowych kapeluszy, mapy myśli, diagramy pokrewieństwa i ćwiczenia w odgrywaniu ról.

Techniki takie jak diagram rybiej ości i 5 whys pomogą Ci również w zorganizowaniu sesji burzy mózgów, których celem jest znalezienie pierwotnej przyczyny problemu.

Poniższy szablon do burzy mózgów może pomóc Ci uchwycić i uporządkować pomysły.

Szablon mapy burzy mózgów
Szablon mapy burzy mózgów (kliknij na szablon, aby edytować go online)

Six Sigma DMAIC

DMAIC jest metodą służącą do innowacji procesów. Metodologia ta pomaga zidentyfikować nieefektywności i blokady w procesach oraz wdrożenie usprawnienia. Składa się on z 5 etapów, które obejmują następujące czynności

  null
 • Zdefiniuj problem, który dotyczy Twojego klienta lub Twojego procesu,
 • Zmierz zakres problemu,
 • Przeanalizuj problem, aby znaleźć jego pierwotną przyczynę,
 • Udoskonal. Burza mózgów na temat odpowiednich rozwiązań i wdrożenie ich w celu złagodzenia pierwotnej przyczyny,
 • Kontrola. Utrzymuj ulepszenia poprzez ich ciągłe monitorowanie.
Szablon DMAIC
Szablon DMAIC (Kliknij na szablon, aby edytować go online)

Aby poznać proces DMAIC w sposób bardziej szczegółowy, zapoznaj się z naszym artykułem Prosty przewodnik po rozwiązywaniu problemów metodą Six Sigma DMAIC.

Myślenie projektowe 

Design thinking to pięcioetapowy proces, który polega na systematycznym podejściu do rozwiązywania problemów. Pomaga znaleźć rozwiązania poprzez skupienie się na potrzebach klienta.

Proces myślenia projektowego obejmuje następujące etapy:

Proces Design Thinking - metody innowacji
Proces myślenia projektowego  (Kliknij na szablon, aby edytować go online)
  null
 • Empatia: Dogłębnie poznaj docelowego konsumenta, dla którego projektowany jest produkt lub usługa;
 • Definiowanie: Dokonaj podsumowania i analizy danych z badań użytkowników, aby zidentyfikować podstawowy problem, który należy rozwiązać za pomocą głównego rozwiązania;
 • Generowanie pomysłu: Zbierz swój zespół, aby wygenerować pomysły na produkty lub usługi przy pomocy zrozumienia konsumenta i jego problemu;
 • Prototypowanie: Stwórz niedrogi prototyp produktu o niskiej jakości, aby zrozumieć skuteczność swojego rozwiązania;
 • Testowanie: Sprawdź, jak skuteczne jest Twoje rozwiązanie, testując je z użytkownikiem końcowym. Weź pod uwagę ich opinie i wprowadź niezbędne zmiany.

Aby dowiedzieć się więcej o myśleniu projektowym i narzędziach do tego służących, zapoznaj się z naszym wpisem Prosty przewodnik po myśleniu projektowym.

Lean Canvas

Lean canvas, podobnie jak business model canvas, jest jednostronicowym biznes planem, który przydatny jest dla każdego, kto wprowadza na rynek nowy produkt lub usługę.

Pomaga w szybkiej burzy mózgów na temat modeli biznesowych, kampanii i wprowadzania produktów na rynek oraz w łatwym dzieleniu się nimi z zainteresowanymi stronami. Prowadzi od zrozumienia problemu klienta i znalezienia rozwiązania do zidentyfikowania przewagi nad konkurencją.

Lean Canvas - Metody innowacji
Lean Canvas (Kliknij na szablon, aby edytować go online)

Tablica trendów konsumenckich

Trendy konsumenckie pomagają generować innowacyjne pomysły. Trendwatching.com wprowadził narzędzie, które pomoże Ci przekształcić najnowsze trendy konsumenckie w pomysły na nowe produkty lub usługi.

Narzędzie składa się z dwóch części: analiza i zastosowanie. W sekcji analizy określisz i zrozumiesz trend. W części poświęconej zastosowaniu, zidentyfikujesz możliwości, które możesz wykorzystać w swojej firmie dzięki tym trendom.

Kanwa trendów konsumenckich
Tablica trendów konsumenckich (Kliknij na szablon, aby edytować go online)

Jakie znasz inne metody wdrażania innowacji?

Te metody wdrażania innowacji sprawią, że będziesz miał pewność, że podchodzisz do generowania nowych pomysłów na produkty lub usługi we właściwy sposób. Wykonaj powyższe kroki i skorzystaj z szablonów, aby przyspieszyć ten proces.

Czy są jakieś inne metody wdrażania innowacji, które są Ci znane? Podziel się nimi w komentarzach poniżej.Leave a comment

*
*

czternaście + 3 =

Back to top