Prosty Przewodnik po Diagramach Wdrożeniowych UML

Diagramy wdrożeniowe służą do wizualizacji sprzętowych procesorów / węzłów / urządzeń systemu, łączy komunikacyjnych między nimi oraz rozmieszczenia plików oprogramowania na tym sprzęcie.

W tym poradniku dotyczącym diagramy rozmieszczenia UML omówimy, co to jest diagramy rozmieszczenia, notacje diagramów rozmieszczenia i jak go narysować. Możesz użyć jednego z edytowalnych przykładów schematu rozmieszczenia, aby rozpocząć od razu.

Jeśli wdrażasz do chmury, możesz całkowicie pominąć UML i użyć czegoś w rodzaju naszych szablonów architektury AWS, aby osiągnąć ten sam cel.

Co to jest Diagram Wdrożeniowy

Diagram wdrożeniowy jest typem diagramu UML, który przedstawia architekturę wykonania systemu, w tym węzły, takie jak środowisko wykonania sprzętu lub oprogramowania, oraz łączące je oprogramowanie pośredniczące.

Schematy wdrożeniowe są zazwyczaj wykorzystywane do wizualizacji fizycznego sprzętu i oprogramowania systemu. Korzystając z niego można zrozumieć, w jaki sposób system będzie fizycznie rozmieszczony na sprzęcie.

Diagramy wdrożeniowe pomagają modelować topologię sprzętową systemu w porównaniu z innymi typami diagramów UML, które w większości przypadków przedstawiają logiczne elementy systemu.

Notacje diagramu rozmieszczenia

Aby narysować diagram wdrożenia, należy najpierw zapoznać się z następującymi notacjami i elementami diagramu wdrożenia.

Węzły

- notacje na schemacie rozmieszczenia

Węzeł, reprezentowany jako sześcian, jest podmiotem fizycznym, który wykonuje jeden lub więcej składników, podsystemów lub elementów wykonywalnych. Węzeł może być elementem sprzętowym lub programowym.

Artefakty

- oznaczenia na diagramie rozmieszczenia

Artefakty są konkretnymi elementami, które są wywoływane przez proces rozwoju. Przykładami artefaktów są biblioteki, archiwa, pliki konfiguracyjne, pliki wykonywalne itp.

Stowarzyszenie Komunikacyjne

Ścieżka komunikacyjna - zapisy schematu wdrożenia

Jest ona reprezentowana przez stałą linię pomiędzy dwoma węzłami. Pokazuje on drogę komunikacji między węzłami.

Urządzenia

Urządzenie Urządzenie Urządzenie

Urządzenie to węzeł używany do reprezentowania fizycznych zasobów obliczeniowych w systemie. Przykładem urządzenia jest serwer aplikacyjny.

Specyfikacje wdrażania

Specyfikacja

Specyfikacja wdrażania to plik konfiguracyjny, taki jak plik tekstowy lub dokument XML. Opisuje on sposób rozmieszczenia artefaktu na węźle.

Jak narysować diagram wdrożenia

Wykonaj poniższe proste kroki, aby narysować schemat rozmieszczenia. Możesz użyć poniższych przykładów diagramów wdrożeniowych, aby uzyskać przewagę konkurencyjną lub użyć naszego narzędzia do tworzenia diagramów UML, aby zacząć od początku.

Krok 1: Określ cel swojego schematu wdrożeniowego. Aby to zrobić, musisz zidentyfikować węzły i urządzenia w systemie, które będziesz wizualizować za pomocą diagramu.

Krok 2: Ustalić relacje pomiędzy węzłami i urządzeniami. Kiedy już będziesz wiedział jak są one połączone, przejdź do dodawania skojarzeń komunikacyjnych do diagramu.

Krok 3: Zidentyfikuj inne elementy, takie jak komponenty, aktywne obiekty, które musisz dodać, aby uzupełnić diagram.

Krok 4: W razie potrzeby dodaj zależności pomiędzy komponentami i obiektami.

Schemat Wdrażania Przykłady

Diagram Wdrażania dla System Zakupów Online

 Schemat wdrożenia systemu zakupów internetowych

Diagram Wdrażania dla System Zakupów Online (kliknij na szablon, aby edytować online)

Diagram Wdrożenia dla Systemu Zarządzania Biblioteką

Schemat wdrożenia systemu zarządzania biblioteką

Diagram Wdrożenia dla Systemu Zarządzania Biblioteką (kliknij na szablon, aby edytować online)

Diagram Wdrożenia dla Systemu Zarządzania Szpitalem

Schemat wdrożenia systemu zarządzania szpitalem

Diagram Wdrożenia dla Systemu Zarządzania Szpitalem (kliknij na szablon, aby edytować online)

Diagram Wdrożenia dla Systemu Zarządzania Hotelem

Schemat wdrożenia systemu zarządzania hotelem

Diagram Wdrożenia dla Systemu Zarządzania Hotelem (kliknij na szablon, aby edytować online)

Podziel się samouczkiem dotyczącym diagram wdrożenia

W tym poradniku dotyczącym diagram wdrożenia, omówiliśmy wszystko, co musisz wiedzieć – od tego, co to jest schemat rozmieszczenia do elementów schematu rozmieszczenia – aby samodzielnie narysować schemat rozmieszczenia. Skorzystaj z naszego narzędzia do tworzenia diagramów w języku UML, które ułatwi rysowanie diagramów UML.

W zeszłym tygodniu opublikowaliśmy obszerny tutorial na schematach komponentów, a jeśli go przegapiłeś, sprawdź go poniżej z naszymi innymi tutorialami dotyczącymi diagramów UML.

Prosty Przewodnik po Diagramów Elementów

Prosty Przewodnik po Diagramach Aktywności

Prosty Przewodnik po Diagramach Klas

Kompletny Przewodnik po Samouczkach Dotyczących Diagramów Sekwencji

I nie zapomnij zostawić swoich przemyśleń w poniższej sekcji komentarzy.

Leave a comment

*
*

cztery × jeden =

Back to top