Prosty przewodnik po diagramach klas UML | Samouczek dotyczący diagramów klas

Sercem każdego systemu zorientowanego obiektowo jest etap projektowania struktury klasowej – dlatego mówi się, że diagramów klasowe są najbardziej popularne spośród typów schematów UML.

W tym prostym poradniku na temat diagramów klasowych, omówiliśmy kluczowe obszary, które musisz znać, aby bez trudu rysować diagramy klasowe. Przewiń w dół, aby dowiedzieć się

Diagram klasy Definicja | Co to jest Diagram klasy?

Diagram klasy jest typem diagram UML, który opisuje system poprzez wizualizację różnych typów obiektów w systemie i rodzajów relacji statycznych, które istnieją pomiędzy nimi. Ilustruje on również operacje i atrybuty klas.

Zazwyczaj są one wykorzystywane do badania koncepcji domen, rozumienia wymagań oprogramowania i opisywania szczegółowych projektów.

Notacje diagramów klas z przykładami

Istnieje kilka notacji diagramów klasowych, które są używane podczas rysowania diagramów klasowych UML. Poniżej wymieniliśmy najczęstsze zapisy diagramów klasowych.

Klasa

Notacja klas - samouczek klasy UML dotyczący schematów klasy reprezentuje centralne obiekty w systemie. Jest on reprezentowany przez prostokąt z maksymalnie 3 przedziałami.

Pierwszy pokazuje nazwę klasy, podczas gdy środkowa pokazuje atrybuty klasy, które są charakterystyką obiektów. Na dole znajduje się lista operacji wykonywanych przez klasę, która reprezentuje jej zachowanie.

Prosta klasa

Ostatnie dwa przedziały są opcjonalne. Zapis klasy bez dwóch ostatnich przedziałów nazywany jest klasą prostą i zawiera tylko jej nazwę.

Interfejs

schemacie

Symbol interfejsu na diagramach klas wskazuje zestaw operacji, które szczegółowo opisują odpowiedzialność klasy.

Pakiet

Pakiet

Symbol pakietu jest używany do grupowania klas lub interfejsów, które mają podobny charakter lub są powiązane. Grupowanie tych elementów konstrukcyjnych za pomocą symboli opakowań poprawia czytelność diagram.

Relacje diagramów klas

Relacje

Aby dowiedzieć się więcej na temat typów połączeń między klasami i różnych relacji między klasami, zapoznaj się z naszym praktycznym przewodnikiem na temat relacji między klasami.

Pełną listę notacji diagramów klas / symboli diagramów klas można znaleźć w tym poście.

Jak narysować diagram klasy

Schematy klasowe idą w parze z konstrukcją zorientowaną na obiekt. Tak więc znajomość jego podstaw jest kluczowym elementem pozwalającym na rysowanie dobrych klasowych wykresów.

Gdy wymagane jest opisanie statycznego widoku systemu lub jego funkcji, wymagane jest narysowanie diagram klasy. Oto kroki, które musisz wykonać, aby utworzyć diagram klasy.

Krok 1: Identyfikacja nazw klas

Pierwszym krokiem jest identyfikacja głównych obiektów systemu.

Krok 2: Rozróżnij relacje

Następnym krokiem jest ustalenie, jak każda z klas lub obiektów jest powiązana ze sobą. Zwróć uwagę na podobieństwa i abstrakcje między nimi; pomoże Ci to w grupowaniu ich podczas rysowania schematu klasowego.

Krok 3: Tworzenie struktury

Po pierwsze, należy dodać nazwy klas i połączyć je z odpowiednimi łącznikami. Atrybuty i funkcje/ metody/operacje można dodawać później.

Diagram klasy – Najlepsze praktyki

  • Wykresy klasowe mogą mieć tendencję do niespójności w miarę ich rozszerzania i wzrostu. Najlepiej jest unikać tworzenia dużych wykresów i dzielenia ich na mniejsze, które można później połączyć ze sobą. Bardzo łatwo można to zrobić z Creately. Pomaga to poprawić czytelność wykresów.
  • Korzystając z prostej notacji klasowej, możesz szybko stworzyć przegląd wysokiego poziomu swojego systemu. Szczegółowy schemat może być utworzony oddzielnie w zależności od potrzeb, a nawet połączony z pierwszym w celu łatwego odniesienia.
  • Im więcej linii zachodzi na siebie na wykresach klasowych, tym bardziej staje się to zagmatwane. Czytelnik będzie się tylko mylił próbując znaleźć drogę. Upewnij się, że żadne dwie linie nie przecinają się.
  • Używaj kolorów do grupowania wspólnych modułów. Różne kolory w różnych klasach pomagają czytelnikowi rozróżniać różne grupy.

Diagramów klas Przykłady / szablony

Diagram klasowy Przykład 1

Przykładowy schemat klasy

Kliknij na szablon, aby go edytować online

Diagram klasowy Przykład 2

Przykładowy schemat klasy

Kliknij na szablon, aby go edytować online

Diagram klasowy Przykład 3

Schemat klasyfikacyjny systemu bankomatów bankowych

Diagram klas dla systemu bankomatów banku (kliknij na szablon, aby edytować online)

Inne zasoby dotyczące diagramów klas

Podziel się swoimi przemyśleniami na temat samouczka dotyczącego diagramów klas

W tym tutorialu omówiliśmy, czym jest diagram klasowy, notacje diagramów klas, jak go narysować oraz jakie najlepsze praktyki można stosować podczas tworzenia diagramów klasowych. Dodatkowo, dodaliśmy kilka przykładów diagramów klasowych, które można natychmiast edytować online.

Chcesz dowiedzieć się więcej o innych typach diagramów UML?

Leave a comment

*
*

dwanaście + dziewiętnaście =

Back to top