Ostateczny Samouczek dotyczący Flowchartu (Kompletny Przewodnik po Flowchartu z Przykładami)

Więc chcesz się nauczyć flowchartu? Cóż, ten poradnik nauczy cię wszystkiego, co musisz wiedzieć. Obejmie historię flowchartu, symbole flowchartów, sposób tworzenia wykresów, najlepsze praktyki flowchartów, a także sekcję, w której znajdziemy odpowiedzi na częste pytania dotyczące flowchartów. Do ich narysowania najlepiej użyć naszego oprogramowania typu flowchart.

Creately ma już kilka naprawdę zajebistych artykułów obejmujących różne rzeczy związane z flowcharty, jak np. znaczenia symboli flowchartu, jak używać torów pływackich w flowchartach, najlepsze praktyki flowchartów, studia przypadków i wiele innych. Ten post na blogu po prostu zbierze wszystkie te informacje i przedstawi je w logiczny sposób. Dodałem linki do różnych sekcji, aby ułatwić nawigację. Kliknij na odpowiedni link, aby szybko przeczytać odpowiednią sekcję.

Historia flowcharty

Frank Gilberth wprowadził schematy przepływu w 1921 roku, a na początku nazywano je “Process Flow Charts”. Allanowi H. Mogensenowi przypisuje się szkolenie ludzi biznesu w zakresie korzystania z diagramów przepływowych. Wikipedia ma wspaniałe podsumowanie historii flowcharts, przeczytaj więcej w wiki sekcji.

Symbole flowchartu Znaczenie

Flowchartu Symbole i znaczenia
Flowchartu symbole

Więc jakie są różne symbole używane w schemacie? Większość ludzi zna tylko podstawowe symbole, takie jak procesy i bloki decyzyjne. Ale jest jeszcze wiele innych symboli, które sprawią, że Twój flowchart będzie bardziej znaczący. Powyższy obrazek przedstawia wszystkie standardowe symbole schematów blokowych.

Najczęściej używanym symbolem na schemacie jest prostokąt. Prostokąt reprezentuje proces, operację lub zadanie. Kolejnym najczęściej spotykanym symbolem jest diament, który jest używany do reprezentowania decyzji.

Istnieje wiele innych symboli schematów blokowych, takich jak sekwencyjny dostęp do pamięci masowej, dane bezpośrednie, ręczne wprowadzanie danych itp. Sprawdź stronę symboli flowchartu, aby uzyskać szczegółowe wyjaśnienie różnych symboli.

Chociaż są to standardowe symbole dostępne w większości programów do tworzenia flowchartu, niektóre osoby używają różnych kształtów dla różnych znaczeń. Najczęstszym tego przykładem jest użycie kółek do oznaczenia początku i końca. Przykłady w tym tutorialu flowchartu będą trzymać się standardowych symboli.

Jak narysować flowchartu

Jak narysować flowchartu? Cóż, nasze narzędzie do tworzenia flowchartu jest dobrym miejscem do rozpoczęcia. Ale przed bezpośrednim użyciem narzędzia przyjrzyjmy się kilku podstawom.

Istnieją cztery główne rodzaje flowchartu. Flowchartu dokumentów, flowchartu systemowe, flowchartu danych i flowchartu programów. Nie wszyscy zgadzają się z tą kategoryzacją, ale podstawowe zasady rysowania flowchartu pozostają takie same. Musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy podczas rysowania flowchartu, Zanim zaczniesz, zapoznaj się z 6 przydatnymi wskazówkami dotyczącymi rysowania flowcharty.

Jeśli rysujesz flowchartu z wieloma odpowiedzialnymi przyjęcia, możesz je pogrupować za pomocą torów pływackich. Tory pływackie są potężną techniką zwiększającą czytelność Twojego flowchart’u, więc powinieneś ich używać w zależności od sytuacji. Przeczytaj używanie ścieżek pływackich na flowchartu, aby dowiedzieć się więcej o tym procesie.

Flowchartu Szablony i przykłady

Chociaż można rozpocząć rysowanie flowchartu od podstaw, to znacznie łatwiej jest korzystać z szablonów. Pomagają one zmniejszyć liczbę błędów i przypominają o najlepszych praktykach, których należy przestrzegać. Jeśli chcesz skorzystać z gotowego szablonu, przejdź do sekcji “Przykładyschematów flowcharty” i kliknij na flowchart, który najbardziej Ci odpowiada. Kliknij na użycie w szablonie po obrazku i jesteś gotowy do narysowania swojego flowchart.

Poniżej znajdują się dwa szablony z setek dostępnych dla użytkownika szablonów flowchart. Kliknij na którykolwiek z nich, aby natychmiast rozpocząć rysowanie flowcharty.

Spotkanie Szablon flowchartu
Spotkanie Szablon flowchartu (Kliknij na szablon, aby edytować go online)
Proces aplikacji studenta
Proces aplikacji studenta (Kliknij na szablon, aby edytować go online)

Flowchartu Najlepsze praktyki

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby Twój flowchart był powszechnie akceptowany. I są pewne rzeczy, które można zrobić, aby sprawić, że będzie to również wizualnie przyjemne dla innych.

Jeśli planujesz podzielić się swoim flowchartu lub masz nadzieję wykorzystać jedną prezentację itp. to mądrze jest użyć standardowych symboli. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że chodzi o to, aby przekazywać informacje w sposób łatwy do zrozumienia. Całkowicie dopuszczalne jest stosowanie alternatywnego obrazu zamiast symbolu dokumentu, o ile widzowie go zrozumieją.

Utrzymywanie przepływu strzałek na jedną stronę, używanie tych samych symboli rozmiaru, nazywanie bloków decyzyjnych, procesów, strzałek itp. to tylko kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby uczynić go lepszym. Sekcja dotycząca najczęściej popełnianych błędów obejmuje większość tych praktyk w sposób szczegółowy.

Częste błędy popełniane podczas rysowania flowcharty

W tym rozdziale podkreślono częste błędy popełniane podczas rysowania flowcharty. Niektóre z wymienionych tutaj rzeczy mają sprawić, że będzie to lepiej wyglądało i bardziej zrozumiałe, nie posiadanie ich w swoim schemacie nie sprawi, że będzie to złe. Ponieważ są dwa stanowiska, które dogłębnie opisują te błędy, połączę się z nimi z tego tutorialu.

15 błędów, które przypadkowo popełniłbyś w wykresach przepływowych ( część 1 )

15 błędów, które przypadkowo popełniłbyś w wykresach przepływowych ( część 2 )

Studia przypadków na flowchartu

Samouczek w formie flowchartu nie jest kompletny bez pewnych studiów przypadków. Poniżej znajdują się trzy studia przypadków i rzeczywiste przykłady na to, jak schematy przepływu mogą pomóc w podejmowaniu decyzji.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące flowcharty

Sekcja z komentarzami w tym artykule jest pełna pytań. Proszę zauważyć, że nie będę rysował flowchartu dla konkretnych scenariuszy. Poniżej odpowiedziałem na niektóre z najczęściej zadawanych pytań.

Q 01: Co to jest podproces w flowchartu?

Odpowiedz: Czasami skomplikowane procesy są dzielone na mniejsze podprocesy w celu zapewnienia przejrzystości. Tak więc flowchartu może wskazywać na inny podproces w ramach swojego przepływu. Do wyświetlania takich podprocesów używany jest predefiniowany symbol procesu.

Q 02: Jak wykorzystywane są flowcharty w programowaniu komputerowym?

Odpowiedz: Program komputerowy składa się z wielu procesów i przepływów. Wykresy przepływowe służą do wizualizacji procesów i uczynienia ich zrozumiałymi dla osób nietechnicznych. Służą one również do wizualizacji algorytmów i rozumienia pseudokodu, który jest używany w programowaniu.

Komentarze i informacje zwrotne na temat samouczka dotyczącego flowchartu

Mam nadzieję, że ten poradnik pomoże ci stworzyć niesamowite flowchart’y. Flowcharty są doskonałym sposobem na przedstawienie złożonych procesów w prosty i zrozumiały sposób i są stosowane na całym świecie w wielu branżach. Jeśli masz pytanie dotyczące rysowania flowchart’y lub masz jakieś sugestie dotyczące ulepszenia tego postu, możesz wspomnieć o tym w sekcji komentarzy.

Więcej samouczków dotyczących diagramów

Leave a comment

*
*

11 − 8 =

Back to top