Lista najlepszych wizualnych technik kreatywnego myślenia na Twój kolejny świetny pomysł

Świetne pomysły nie pojawiają się tak po prostu. Aby wpaść na jakiś nowy świetny pomysł, trzeba mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie, a także idealne okoliczności. Istnieją jednak techniki, których możesz użyć, aby zwiększyć swoje umiejętności kreatywnego myślenia.

W tym wpisie zagłębimy się w techniki kreatywnego myślenia, które pomogą przyspieszyć ten proces. Możesz zacząć od razu z edytowalnymi szablonami.

Czym jest kreatywne myślenie?

Zacznijmy od definicji kreatywnego myślenia.

Wiele osób kojarzy bycie kreatywnym z umiejętnością malowania, śpiewania lub pisania, ale ktoś, kto nie jest dobry w żadnej z tych rzeczy, nadal może być osobą kreatywną.

Jak? Ponieważ kreatywne myślenie to proces wymyślania czegoś nowego; spojrzenie na problem z nowej perspektywy i znalezienie innowacyjnego rozwiązania lub rozwiązania, o którym nikt wcześniej nie pomyślał. Innymi słowy, jest to myślenie nieszablonowe.

Chociaż niektórzy ludzie są bardziej kreatywni niż inni, twórcze myślenie można rozwijać poprzez praktykę. To umiejętność, która jest niezbędna dla każdego, niezależnie od tego, czy dopiero się uczysz, czy już pracujesz.

Proces twórczy

Kreatywne pomysły nie pojawiają się w głowie ot tak. Jeśli musisz wpadać na innowacyjne pomysły, musisz stwarzać ku temu okoliczności, w których będą one mogły się pojawić lub dać swojemu mózgowi odpowiedni materiał do pracy. Zrozummy, jak działa twórcze myślenie.

Zgodnie z książką Sztuka myślenia Grahama Wallasa (otwiera nową kartę), istnieją cztery etapy twórczego myślenia.

Preparacja: To tutaj definiujesz potrzebę lub problem, który chcesz rozwiązać. Następnie zaczynasz zbierać jak najwięcej informacji na ten temat.

Inkubacja: Na tym etapie będziesz przetwarzał zebrane informacje. Zamiast świadomie starać się rozwiązać problem, pozwolisz swojemu umysłowi wędrować na własną rękę i sprawić, aby pomysł powoli dojrzewał. Doprowadzi to do większej kreatywności. Twój mózg będzie tutaj pracował na zasadzie podświadomego myślenia.

Olśnienie: To jest tak zwany moment „Eureka”, który naprawdę ma miejsce, kiedy nie myślisz aktywnie o kreatywnym rozwiązaniu problemu. Możesz być dosłownie pod prysznicem, gdy nagle znalazłeś odpowiedź, której szukałeś.

Weryfikacja: Teraz czas sprawdzić, czy Twój pomysł rzeczywiście wypali, czy nie. Ostatni etap procesu twórczego to czas, gdzie musisz przetestować swój pomysł. Wykorzystaj swoje umiejętności krytycznego myślenia, aby dopracować swój pomysł i przygotować go do przekazania odbiorcom.

Techniki kreatywnego myślenia

Poniżej wymieniliśmy techniki kreatywnego myślenia, które możesz wykorzystać, aby szybciej wpadać na kreatywne pomysły. Szablony są edytowalne; możesz nawet współpracować z innymi członkami swojego zespołu przy ich edycji podczas sesji burzy mózgów.

Diagram pokrewieństwa

Po sesji burzy mózgów spotkaniu lub badaniach otrzymujesz mnóstwo informacji, które trzeba posegregować i skategoryzować. Tu właśnie pojawia się diagram powinowactwa.

Diagram pokrewieństwa pomaga podzielić zebrane dane na grupy tematyczne. Ułatwia to wykrywanie wzorców i powiązań między zebranymi informacjami, co pozwala na przedstawianie nowych pomysłów i rozwiązań.

Nie wiesz, jak korzystać z diagramu pokrewieństwa? Dzięki temu kompletnemu przewodnikowi po diagramach pokrewieństwa możesz mieć wszystko pod kontrolą.

Schemat pokrewieństwa Szablon
Szablon diagramu pokrewieństwa (kliknij na szablon, aby edytować go online)

Burza mózgów

Burza mózgów to jedna z najpopularniejszych metod tworzenia pomysłów. Można ją przeprowadzać indywidualnie lub z grupą osób.

Podczas grupowej burzy mózgów masz możliwość zebrania wielu kreatywnych pomysłów od osób o różnych umiejętnościach i doświadczeniu.

Istnieje wiele metod burzy mózgów, a kilka przydatnych technik burzy mózgów jest wymienionych w tym poście. Zapoznaj się z tym materiałem, aby dowiedzieć się, jak krok po kroku przeprowadzić udaną burzę mózgów.

Mapa koncepcyjna

Mapa koncepcyjna jest techniką uczenia się i nauczania, która pomaga wizualizować powiązania między koncepcjami i pomysłami. Pozwala uporządkować myśli i odkrywać nowe zależności, pomysły lub koncepcje.

Sprawdź nasz przewodnik po mapach koncepcyjnych, aby dowiedzieć się, jak korzystać z nich w sposób bardziej szczegółowy.

Szablon mapy koncepcyjnej dla technik kreatywnego myślenia
Szablon mapy koncepcyjnej (kliknij na szablon, aby edytować go online)

Mapa myśli

Mapa myśli zaczyna się od umieszczonej w centrum kluczowej koncepcji, wokół której prowadzisz burzę mózgów. Powiązane pomysły są połączone z centrum za pomocą linii.

Mapa pomaga zachować swobodny przepływ myśli i uporządkować je na kartce w sposób, który pozwoli Ci później odkryć nowe połączenia, na skutego czego dojdziesz do możliwego rozwiązania.

Ponieważ łączy w całość zarówno tekst, jak i układ wizualny, pozwala na bardziej kreatywny styl myślenia.

Szablon mapy myśli dla kreatywnego myślenia
Szablon mapy myśli (kliknij na szablon, aby edytować go online)

Moodboard

Moodboard – podobnie jak kolaż – jest zbiorem obrazów, napisów, kolorowych ikon itp., które reprezentują określony motyw lub styl. Moodboard jest również znana jako tablica inspiracji i jest powszechnie stosowana podczas aranżacji i projektowania wnętrz.

Oto jak korzystać z tablicy inspiracji.

Szablon tablicy nastrojów
Szablon tablicy inspiracji (kliknij na szablon, aby edytować go online)

Metoda SCAMPER

SCAMPER to kolejna skuteczna technika kreatywnego myślenia, która jest używana do pobudzania kreatywności podczas burzy mózgów. Akronim SCAMPER oznacza:

  • S (Substitute) – Zastąp
  • C (Combine) – Połącz
  • A (Adapt) – Dostosuj
  • M (Modify) – Modyfikuj
  • P (Put to Another Use) – Wykorzystaj w innym celu
  • E (Eliminate) – Wyeliminuj
  • R (Reverse) – Odwróć

Dowiedz się jak tworzyć nowe pomysły za pomocą metody SCAMPER tutaj.

Szablon techniki SCAMPER
Szablon metody SCAMPER (Kliknij na szablon, aby edytować go online)

Sześć myślowych kapeluszy

Każdy kapelusz w metodzie sześciu myślowych kapeluszy reprezentuje inną perspektywę. Metodę tą stosuję się podczas spotkań lub burzy mózgów, aby umożliwić członkom zespołu spojrzenie na możliwe rozwiązania z różnych perspektyw lub kierunków myślenia.

Każdy kapelusz reprezentuje inny sposób myślenia, a podczas sesji każdy członek będzie mógł go po kolei założyć.

Biały kapelusz – fakty i logika

Czerwony kapelusz – uczucia, intuicja, emocje i przeczucie

Czarny kapelusz – ocena, legalność, moralność, pesymizm

Żółty kapelusz – optymizm, korzyści

Zielony kapelusz – nowe pomysły, możliwości

Niebieski kapelusz – wnioski, plany działania, kolejne kroki

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak używać tego narzędzia, zajrzyj do tego materiału o sześciu myślowych kapeluszach.

Diagram sześciu myślących kapeluszy
Diagram sześciu myślowych kapeluszy (kliknij na szablon, aby edytować go online)

Storyboard

Storyboard to sposób na wizualne uporządkowanie pomysłów. Jest to częste narzędzie wykorzystywane przy planowaniu produkcji filmowych. Powiedzmy, że planujesz reklamę telewizyjną, możesz zacząć od przygotowania storyboard, aby graficznie uporządkować pomysły i rozwiązania.

Szablon Storyboard
Szablon storyboard (kliknij na szablon, aby edytować go online)

Analiza SWOT

SWOT to skrót od angielskich słów Strengths (mocne strony), Weaknesses (słabe strony), Opportunities (szanse) i Threats (zagrożenia). W planowaniu biznesowym analiza SWOT jest stosowana w różnych sytuacjach; w analizie konkurencji, analizie sytuacji, planowaniu strategicznym, indywidualnej ocenie sytuacji itp.

Może być wykorzystana do identyfikacji skutecznych, innowacyjnych możliwości przy użyciu mocnych stron i jednoczesnym ograniczaniu słabych stron i zagrożeń.

Jakie znasz inne techniki kreatywnego myślenia?

Omówiliśmy większość technik kreatywnego myślenia. Śmiało, podziel się z nami swoją ulubioną techniką kreatywnego myślenia.

Leave a comment

*
*

20 − 6 =

Back to top