Praktyczny przewodnik jak stworzyć prawidłowy harmonogram (roadmap) produktu

Roadmapy, czyli harmonogramy produktu, przeszły długą drogę, pomagając firmom zachować znaczenie i konkurencyjność w środowisku, w którym potrzeby klientów często zmieniają się wraz z postępem technologicznym. Począwszy od map-przewodników dla rowerzystów po Nowym Jorku w latach 90. XIX wieku, a następnie zostały zaadaptowane przez Motorolę w latach 80. w celu dostosowania rozwoju produktów i technologii.

Roadmapy odgrywają dziś istotną rolę w organizacji procesu rozwoju produktu. Pomagają one zapewnić, że codzienne zadania wykonywane przez zespół są zgodne z nadrzędną strategią biznesową.

W tym wpisie przedstawimy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o roadmapach – w szczególności o harmonogramach produktów – wraz z krokami, które musisz wykonać, aby stworzyć poprawnie taki harmonogram. Udostępniliśmy również szablony, które możesz edytować i dostosowywać online lub udostępniać swojemu zespołowi, aby współpracować z nim w czasie rzeczywistym.

Co to jest roadmapa?

Roadmapa jest wizualną reprezentacją planu strategicznego, podkreślającą kluczowe kroki lub kamienie milowe wymagane do osiągnięcia zdefiniowanego celu, lub pożądanego rezultatu. Daje to szybki przegląd tego, co ma być zrobione, postępów i kto jest zaangażowany.

Jej celem jest szybkie zakomunikowanie planu interesariuszom, kadrze kierowniczej i zespołowi, przy jednoczesnym zapewnieniu, że są oni w zgodzie z wysokopoziomową strategią biznesową, co pozwala im na osiąganie jak najlepszych wyników.

Roadmapa może mieć formę dokumentu jednostronicowego lub kilkustronicowego. Każda roadmapa jest inna, a to jak wygląda, zależy od tego, co i komu chcesz przekazać.

Roadmapa może podkreślać:

    null
  • W jaki sposób inicjatywy są zgodne z celami lub strategią wysokiego szczebla (biznesową lub produktową),
  • Jak zespół osiągnie te cele i jakich zasobów będzie potrzebował,
  • Kiedy należy dostarczyć kluczowe produkty,
  • Które zespoły i członkowie zespołu są zaangażowani.

Roadmapa to:

    null
  • Nie jest to lista funkcji. W rzeczywistości jest to plan wysokiego szczebla, przedstawiający cele strategiczne i kluczowe kroki nakreślone w celu ich osiągnięcia;
  • Nie jest to backlog zawierający listę zadań do wykonania w ramach danej inicjatywy. Strategiczne komponenty mapy drogowej wysokiego poziomu są raczej budowane z zadań zaległych.
Szablon mapy drogowej Jak stworzyć mapę drogową produktu?
Szablon roadmapy (Kliknij szablon, aby edytować go online)

Czym jest roadmapa produktu?

Roadmapa produktu określa sposób, w jaki planujesz osiągnąć wizję swojego produktu. Komunikuje ona wartość, jaką spodziewasz się dostarczyć klientowi i organizacji, aby zdobyć poparcie interesariuszy i skoordynować poparcie wśród nich.

Powinna zawierać przegląd aktualnego stanu produktu, jak również tego, jak będzie się on rozwijał w przyszłości.

Jak z sukcesem stworzyć roadmapę produktu

Zrozumieć szerszy obraz

Zanim zaplanujesz, nad czym powinien pracować Twój zespół, cofnij się na chwilę, aby zrozumieć wizję produktu – dlaczego w ogóle go tworzysz? Co sukces produktu przyniesie klientowi, organizacji i rynkowi, jeśli nie całemu światu?

Bez poczucia całościowego obrazu sytuacji, indywidualne decyzje różnych zespołów zaangażowanych w proces nie będą połączone wspólną wizją, co doprowadzi do nieskoordynowanych działań.

Najłatwiejszym sposobem na zdefiniowanie wizji produktu jest powiązanie jej z wizją organizacji lub celem jej istnienia. Wszystko, co znajduje się w roadmapie Twojego produktu, powinno wspierać tę wizję.

„Twoja roadmapa produktu powinna znaleźć się pomiędzy wizją firmy a bardziej szczegółowymi planami rozwoju, wydania i działania”. – (Product Roadmaps Relaunched: How to Set Direction While Embracing Uncertainty autor: C. Todd Lombardo, Bruce McCarthy, Evan Ryan, Michael Connors)

Wskazówka: Zaangażuj interesariuszy na wczesnym etapie procesu planowania roadmapy. Zwróć uwagę na ich obawy i zastrzeżenia dotyczące tego, co powinno być traktowane priorytetowo, a co nie. Ich wkład jest kluczowy dla stworzenia skutecznej roadmapy, z którą wszyscy się zgadzają.

Zdefiniuj swoją strategię produktu

Strategia produktu określa sposób, w jaki osiągniemy wizję produktu. Łączy ona wizję produktu z jego roadmapą, przekładając wizję na działania, które zostaną podkreślone w harmonogramie.

Strategia produktu i mapa drogowa w kontekście

Strategia produktu pomaga opracować przyszły produkt, a tym samym stworzyć fundamenty potrzebne do zbudowania roadmapy. Strategia produktowa powinna zawierać informacje na temat:

    null
  • jakiego rodzaju będzie to produkt,
  • komu przyniesie korzyści (kim są jego klienci),
  • w jaki sposób będzie on pasował do rynku,
  • w jaki sposób stworzy on wartość dla Twoich klientów,
  • jak pomoże Ci to osiągnąć Twoje cele.
Tablica Wizji Produktu autorstwa Romana Pichlera
Tablica wizji produktu autorstwa Romana Pichlera (Kliknij szablon, aby edytować go online)

Zbieranie danych wejściowych

To tutaj zbierasz wszystkie informacje, które są potrzebne do stworzenia Twojej roadmapy. Istnieje kilka różnych źródeł, z których można zebrać te wymagania, aby opracować idealne rozwiązanie lub funkcje do wdrożenia.

    null
  • Interesariusze wewnętrzni, tacy jak zespoły sprzedaży, marketingu i wsparcia, a także interesariusze zewnętrzni, tacy jak kluczowi inwestorzy;
  • Użytkownicy Twojego produktu, którzy mogą dostarczyć Ci cennych informacji na temat wykorzystania Twoich produktów i tego, jakie funkcje należy dodać.

Dostosuj wszystkich wokół wspólnych priorytetów

Może być zbyt wiele dobrych pomysłów, które czasami zmuszą Cię do pracy nad nimi wszystkimi naraz. W rzeczywistości jednak nie da się wdrożyć wszystkiego naraz, więc trzeba dokonać wyboru, aby lepiej wykonywać swoje zadania.

Równie ważne jest, aby wszystkie zespoły – nie tylko zespoły ds. rozwoju i produktów, ale także marketingu i sprzedaży – skupiły się wokół tych samych priorytetów i celów. Zaangażuj ich w podejmowanie decyzji, które będą ich dotyczyć, już na wczesnym etapie i zaakceptuj ich wkład w rozwój roadmapy. Dokładne określenie priorytetów ich zobowiązań pozwoli im również na najbardziej efektywne wykorzystanie swojego czasu.

Szablon mapy drogowej produktu Jak stworzyć mapę drogową produktu?
Szablon roadmapy produktu (Kliknij szablon, aby edytować go online)

Określenie tematów roadmapy

Twoja roadmapa powinna podkreślać, w jaki sposób zamierzasz dostarczać wartość swoim klientom i interesariuszom w miarę zbliżania się do realizacji swojej wizji. Wartości te nazywane są tematami i pomagają grupować podobne cechy, inicjatywy lub epopeje.

Opisują potrzebę klienta, problem lub to, co klienci otrzymają (zadanie, które Twój produkt/usługa pomoże im wykonać). Na przykład w ramach tematu „Poprawa doświadczenia w zakresie obsługi klienta” można pogrupować inicjatywy, które go wspierają.

Tematy roadmapy produktu można wyprowadzić z długoterminowych inicjatyw strategicznych firmy. Możesz również zidentyfikować tematy dla swojej roadmapy produktu na podstawie backlogu produktu, grupując poszczególne pomysły na cechy z backlogu według powiązanych z nimi obszarów.

Pod tematami możesz dodać cele, które pomogą ocenić postępy w rozwiązywaniu problemów klienta lub epopei (możesz również dodać cechy pod każdą epopeją jako dodatkowe szczegóły w zależności od Twoich wymagań).

Wskazówka: Możesz dodać diagramy, makiety, dema lub inne eksponaty, aby lepiej rozwinąć swój temat

Ustal szerokie ramy czasowe

Roadmapa to strategiczny dokument, który ma na celu zaoferowanie Twojemu zespołowi wskazówek, na czym powinien się skupić. Dlatego też nie powinien on koncentrować się na szacowaniu wysiłków projektowych i rozwojowych lub konkretnych dat wydania. Plan projektu lub plan wydania jest bardziej odpowiedni dla tych szacunków czasu.

Ograniczając swoją roadmapę konkretnymi datami dla tematów i rozwiązań, rozpraszasz swój zespół niepotrzebną presją skupienia się na czasie, a tym samym utrudniasz proces innowacji.

Roadmapa powinna podkreślać to, co wymaga priorytetyzacji, a nie daty wymagalności, dlatego należy ustalić szerokie ramy czasowe, takie jak kwartały kalendarzowe lub teraz, następne, później, aby wydawało się to bardziej elastyczne i aby uniknąć nadmiernego zaangażowania.

Dostosuj swoją roadmapę do interesariuszy

W proces tworzenia i dostarczania produktu zaangażowane są różne zespoły i składa się on z inicjatyw właściwych dla każdego z nich. Podczas gdy Twój zespół programistów może chcieć zobaczyć aspekt rozwoju produktu na roadmapie produktu (tj. jakiej technologii będzie się od niego oczekiwać, ramy czasowe, w których będzie mógł wykonać swoją pracę itp.), Twoi inwestorzy mogą oczekiwać informacji o tym, jak planujesz zwiększyć udział w rynku w ciągu najbliższych kilku kwartałów.

Dlatego tak ważne jest dostosowanie roadmapy produktu tak, aby uwypuklić konkretne informacje, którymi są zainteresowani.

Kadra zarządzająca i top management: tworzona dla nich roadmapa produktu może wymagać uwzględnienia elementów, na które zwróciłeś uwagę w swojej strategii produktowej oraz danych dotyczących wielkości rynku.

Zespół programistów: wymagania, indywidualne zadania, terminy, sprinty.

Zespół marketingowy: być może trzeba będzie zilustrować takie aspekty jak cechy produktu, jak produkt wypada na tle konkurencji i jaki jest jego potencjał generowania sprzedaży.

Zespół sprzedaży: tutaj może być konieczne dostosowanie roadmapy produktu, aby pokazać, jakie korzyści produkt przyniesie klientom, a także ważne dla nich terminy.

Mapa drogowa produktu Jak stworzyć mapę drogową produktu?
Roadmapa produktu (Kliknij szablon, aby edytować go online)

Przejrzyj i zaktualizuj swoją roadmapę produktu

Szczegóły w Twojej roadmapie nie są niezmienne. W miarę jak zmieniają się priorytety firmy, potrzeby klientów i trendy rynkowe, nieuniknione są aktualizacje roadmapy produktu.

Masz więcej wskazówek, jak stworzyć mapę drogową produktu?

Właściwa roadmapa produktu nakreśla wizję produktu oraz sposób, w jaki produkt pomoże osiągnąć strategiczne cele organizacji.

Mamy nadzieję, że ten wpis będzie dla Ciebie dobrym punktem wyjścia do budowania własnej roadmapy produktu. Masz więcej wskazówek, jak stworzyć roadmapę produktu? Daj nam znać w komentarzach poniżej.

Leave a comment

*
*

4 + 15 =

Back to top