Kompletny przewodnik po diagramach rybiej ości (Ishikawa / Przyczyna i skutek)

Diagramy rybiej ości, aka Ishikawa diagramy są używane w różnych gałęziach przemysłu do analizy przyczyn i ich skutków. Z tego powodu nazywane są one również wykresami przyczynowo-skutkowymi. Zapewnia ona systematyczne podejście do dogłębnej analizy problemu, gdy istnieje wiele możliwych przyczyn. Ten poradnik dotyczący diagramów rybiej ości poprowadzi Cię przez wszystkie ważne aspekty diagramów rybiej ości, w tym zastosowania, szablony i narzędzia do rysowania diagramów rybiej ości. Więc zacznijmy

Definicja i historia diagramów rybiej ości

Diagramy rybiej ości można zdefiniować jako schemat, który pokazuje możliwe przyczyny konkretnego zdarzenia lub problemu. Zostały po raz pierwszy wprowadzone przez Kaoru Ishikawę w 1968 roku, dlatego czasami nazywa się je diagramami Ishikawy. Był pionierem procesów zarządzania jakością w Kawasaki, a w ramach tego procesu wykorzystywał diagramów Ishikawy.

Korzystanie z diagramu Fishbone w produkcji

Niezależnie od tego, czy jest to produkcja, czy jakakolwiek inna nisza, pierwszym krokiem jest jasne określenie wyniku lub efektu analizy. Po uzgodnieniu efektu dodaj go do nagłówka diagramu. Teraz czas dodać kości. W przetwórstwie przemysłowym przyczyny są zazwyczaj podzielone na 6 głównych gałęzi, potocznie nazywanych 6 M’s of manufacturing. W przypadkowej kolejności są;

 • Pomiar
 • Materiał
 • Maszyna
 • Milieu / Matka natura
 • Moc człowiek
 • Metoda

I stają się one kośćmi twojego wykresu, jak pokazano poniżej.

Szablon schematów rybiej ości do produkcji

Szablon diagramu rybiej ości wykonany do produkcji z 6 M’s już w gałęziach. (kliknij na diagram, aby użyć go w swoich procesach produkcyjnych)

6 Ms, są globalnie rozpozna standardowe, ale niektóre rozszerzają go jeszcze bardziej, aby dodać zarządzanie i konserwację do mieszanki. Tak więc, jeśli dotyczy to twojej organizacji, możesz rozszerzyć diagram i uczynić go 8 Ms. Również, jeśli to konieczne, dodaj więcej odpowiednich nazw do diagramów, aby miały one większy sens dla innych.

Kiedy już będziesz miał podstawową strukturę, będziesz mógł współpracować nad schematem jako grupa i zidentyfikować różne przyczyny, które mają wpływ na ostateczny wynik. Dzięki diagramowi rybiej ości będziesz mógł mieć atrakcyjny wizualnie zestaw pomysłów uporządkowanych według kategorii, a nie przypadkowy, a czasem nawet nieistotny zestaw pomysłów.

Zapoznaj się z tym artykułem, aby dowiedzieć się więcej o procesie i o tym, jak efektywniej wykorzystać wykresy diagramy rybiej ości do produkcji.

Wykorzystanie diagramów rybiej ości w marketingu

Marketing to kolejny obszar, który może w ogromnym stopniu skorzystać na systematycznym wykresie rybiej ości. Jest to zazwyczaj obszar, który jest nieco trudniejszy do zmierzenia i w którym ludzie mają wiele opinii. Ważne jest, aby uchwycić te opinie i zobaczyć, jak wpływają one na ostateczny wynik. A wykresy przyczyn i skutków są prawdopodobnie najlepszym sposobem na przedstawienie tych pomysłów wizualnie.

Tak jak 6 M’s w produkcji, marketing ma 7 P’s. A oni są

 • Produkt
 • Miejsce
 • Cena
 • Ludzie
 • Promocja
 • Procesy
 • Dowody fizyczne

I stają się one kośćmi twojego wykresu, podobnymi do tych przedstawionych poniżej.

Szablon schematu rybiej ości, który może być wykorzystany w marketingu

Szablon diagramu Fishbone, który może być użyty w marketingu z 7 P’s już dodanymi do diagramu ( kliknij na obrazek, aby zaplanować swoje działania marketingowe )

Wszystkie gałęzie pokazane na diagramie mogą nie mieć wpływu na Twoje procesy marketingowe. Możesz więc swobodnie usuwać/modyfikować gałęzie w razie potrzeby. Kluczem jest zidentyfikowanie oczekiwanego rezultatu problemu i analiza przyczyn tego problemu. A w marketingu jest zazwyczaj wiele problemów.

Wykorzystanie diagramów Fishbone w procesie sprzedaży

Sprzedaż to kolejny obszar, w którym diagram rybiej ości może być bardzo efektywny. Tak jak w marketingu zawsze jest miejsce na poprawę procesów sprzedaży. I podobnie jak sprzedaż marketingowa i produkcyjna, również mają zestaw standardowych kategorii. Nazywają się 5 S’s i są

 • Próbki
 • Schematy
 • Synchroniczne
 • Skóra
 • Szukaj

Poniższy diagram przedstawia szablon diagramu Ishikawy z 5 S’s już dodanymi do kości.

Wykres Fishbone dla procesu sprzedaży

Szablon diagramu kości ryb w celu znalezienia wad w procesie sprzedaży

Narzędzia i oprogramowanie do rysowania diagramów rybiej ości

Chociaż poszczególne osoby mogą korzystać z diagramów rybiej ości, są one o wiele bardziej efektywne, gdy są używane przez zespół. Przecież są one wykorzystywane do identyfikacji przyczyn konkretnego efektu, więc więcej osób angażujących się w działania oznacza o wiele więcej pomysłów.

Jeśli wszyscy są w jednym miejscu, dobrym początkiem jest narysowanie diagramu rybiej ości na białej tablicy i poproszenie ludzi, aby przedstawili swoje pomysły. Jest to bardzo skuteczne, ponieważ wtedy można zadawać pytania sobie nawzajem lub odpowiednim władzom i zagłębiać się w problem. Wadą może być to, że ludzie niechętnie wpadają na pomysły przed tłumem. Nie ma też żadnych zapisów, które można by później analizować i poprawiać.

Korzystając z naszego programu do tworzenia diagramów rybiej ości, nie tylko możesz tworzyć diagramy rybiej ości, ale także wiele osób może współpracować nad tym diagramem w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że można od razu zobaczyć zmiany wprowadzone przez siebie nawzajem i wtedy i tam wzbudzić obawy. Wszystkie zmiany są zachowane, dzięki czemu można wyraźnie zobaczyć, kto je wprowadził i jakie są to zmiany. Dodatkowo masz dodatkową korzyść w postaci możliwości rysowania wielu innych typów diagramów.

Szablony diagramów rybiej ości do szybkiego uruchamiania

Wszystkie pokazane powyżej schematy są dostępne jako szablony w programie Creately. Wystarczy kliknąć na dowolnym z nich i od razu można rozpocząć ich modyfikację online. Ale jeśli wolisz bardziej kolorowe lub te z niektórymi obrazami, to w naszej społecznościowego jest dużo więcej przykładów diagramu.

Masz jakieś pytania na temat tego samouczka dotyczącego schematu rybiej ości? Potrzebujesz pomocy przy ich rysowaniu? Daj nam znać w komentarzach, a postaramy się na nie odpowiedzieć najlepiej jak potrafimy.

Leave a comment

*
*

18 − 16 =

Back to top