7 skutecznych sposobów na opanowanie sztuki zarządzania klasą szkolną

Jedną z bardzo niewielu rzeczy na świecie, które nie są subiektywne, jest skuteczność. Skuteczność jest mierzalna i często rozpatrywana w kategoriach osiągniętych wyników. Wydajność nauczyciela jako wychowawcy często ocenia się na podstawie pozytywnych zmian wprowadzonych w klasie. Nie trzeba dodawać, że biorąc pod uwagę, jak różnorodne są zachowania uczniów, można czasem napotkać niespotykane wcześniej wyzwania. W przypadku zróżnicowanej klasy, w której uczniowie nie są wystarczająco zaangażowani, zarządzanie klasą wymaga podejścia na najwyższym poziomie. Jako nauczyciel musisz połączyć swoją rozległą wiedzę z ukierunkowanymi na wyniki strategiami zarządzania klasą, aby móc dokonać dużych i pozytywnych zmian.

Efekty pracy nauczyciela są bezpośrednio związane z osiągnięciami uczniów. Aby to uzasadnić, według badań systematyczne zarządzanie klasą związane jest z 20% wzrostem osiągnięć uczniów. Poza tym, uczniowie konkurują ze sobą.

Cieszą się, że każdego dnia mogą nauczyć się czegoś nowego i wnieść do swojego życia wartość dodaną. Jednak zawsze znajdą się jacyś niezaangażowani uczniowie, którzy zakłócą równowagę w klasie. Oprócz tego w klasie mogą znajdować się jakieś niepożądane jednostki, które stwarzają wokół siebie zamieszanie. To właśnie tam każdego dnia Twoje umiejętności zarządzania będą na próbę.

Oczywiście, są Państwo fantastycznymi nauczycielami, którzy z radością wychodzą z siebie, po to żeby polepszyć efekty pracy swoich uczniów. Aby opanować zarządzanie klasą, trzeba być świetnym przywódcą i menedżerem.

W tym skrupulatnym poście znajdziesz kilka unikalnych i pragmatycznych strategii zarządzania klasą. Już teraz wykonujesz świetną pracę, ale zawsze możesz ulepszyć i ułatwić sobie życie, wprowadzając pewne innowacje. Pozwól nam rzucić światło na to, jak możesz doskonalić sztukę zarządzania klasą.

Wspieranie dobrych relacji między uczniami i nauczycielami

W świecie korporacji, komunikacja i relacje w miejscu pracy są niezwykle istotne. Należą one do podstawowych warunków wysokiego zaangażowania pracowników.

Podobnie, dla wysokiego zaangażowania w klasie kluczowe są zdrowe relacje między uczniami i nauczycielami. Relacje te powinny opierać się na wzajemnym zaufaniu i współpracy. Na pewno prawdą jest, że uczniowie powinni szanować swoich nauczycieli.

Jednocześnie nauczyciel powinien szanować wyjątkowość, różnorodność, przekonania i perspektywy uczniów. Aby zachęcić uczniów do aktywnego uczenia się, należy wzmocnić pozycję uczniów i ich pomysły. Zaangażowanie to może przełożyć się na lepsze wyniki w nauce.

Poza tym, powinieneś wzbudzić w nich przekonanie, że zawsze chętnie odpowiesz na ich dociekliwe pytania. W ten sposób będziesz w stanie rozwijać kulturę współpracy.

Twoi uczniowie nie będą się wahać przed podzieleniem się z Tobą swoimi emocjami, uczuciami i obawami. Tak właśnie powinna wyglądać idealna i zdrowa współpraca, prawda? Dodatkową zaletą jest to, że przyjazne relacje uczeń-nauczyciel spełniają również wymagania dotyczące nauczania społeczno-emocjonalnego, ale w obecnych trendach nauczania hybrydowego, relacja ta jest inna.

Relacje uczeń-nauczyciel uległy pogorszeniu, ponieważ uczniowie przez długi czas nie spotykali się z nauczycielami w czasie pandemii. Być może będziesz musiał opracować lepsze strategie budowania relacji w wirtualnych klasach. Oto kilka sugestii w tym zakresie.

    null
  • Jedną z najprostszych i najbardziej efektywnych strategii jest praktyka dzielenia się informacjami zwrotnymi w wirtualnych klasach.
  • Przeprowadzenie konferencji rodzic-nauczyciel w celu jasnego omówienia i nakreślenia postępów ucznia z rodzinami. Prowadząc bezpośrednie rozmowy z uczniami i ich rodzicami, nauczyciele mogą jasno informować o postępach uczniów, oceniać mocne strony, zajmować się potrzebami oraz oferować porady i rozwiązania, które pozwolą im kontynuować postępy w nauce.
Szablon konferencji z rodzicami i nauczycielem dotyczący strategii zarządzania klasą
Szablon konferencji dla rodziców i nauczycieli (Kliknij na szablon, aby edytować go online)
    null
  • Możesz zapytać uczniów o ich samopoczucie, a także o ogólne samopoczucie ich rodzin;
  • Oprócz promowania ogólnej idei dobrego samopoczucia, można również kontrolować zdrowie psychiczne uczniów. Empatia dla zdrowia psychicznego jest kluczowym wyznacznikiem skutecznych relacji w dzisiejszych czasach;
  • Możesz powitać każdego ucznia indywidualnie, wołając jego imię;
  • Podczas zajęć online możesz im wyjaśnić, w jaki sposób mogą się z Tobą kontaktować w przypadku indywidualnych wątpliwości;
  • Możesz znaleźć sposoby na motywowanie uczniów podczas zajęć online. Może to być w formie opowiadania historii lub małych fragmentów, które będą dla nich  inspiracją;
  • Daj uczniom małe okienko czasowe podczas zajęć, aby mogli zaprezentować swoje talenty. Jeśli ktoś chce wyrecytować wiersz pod koniec zajęć, opowiedzieć historię lub podzielić się swoimi obrazami, pozwól mu na to. W rzeczywistości powinieneś zachęcać uczniów do tego. Wzbudzi to w nich większą pewność siebie w wyrażaniu swoich przekonań;
  • Posiadanie codziennych zwyczajów i tradycji, które są częścią klasy. Pomysły te mogą obejmować zdjecie dnia, myśli przewodniej, dzielenie się zdjęciami zwierząt domowych, i tak dalej;
  • Innowacje w zakresie rozszerzania dodatkowego i efektywnego wsparcia dla uczniów, którzy napotykają trudności w nauce online. Postaraj się zrozumieć ich wyzwania i zaoferuj przyjazną pomoc;
  • Kształcenie uczniów w zakresie zarządzania czasem i radzenia sobie z cyfrowym zmęczeniem

Ulepszenia w zakresie nagradzania

W większości przypadków celebrujemy tylko osiągnięcia i wyniki. Ale jako nauczyciel, aby uzyskać jak najlepsze wyniki w swojej klasie, musisz sprawić, by uczniowie uwierzyli w ten proces.

Jednym ze wspaniałych sposobów jest identyfikowanie, świętowanie i nagradzanie postępów. W ten sposób można uchwycić motywację uczniów i sprawić, by uwierzyli, że liczy się, każda odrobina ciężkiej pracy. Czy to w świecie korporacji, czy w klasie, nagrody i uznanie są wartościowymi elementami skutecznego zarządzania.

Powinniście się upewnić, że nie ograniczacie swoich perspektyw, kiedy myślicie o zarządzaniu klasą. Trzeba patrzeć poza ramy i robić te małe, wyjątkowe rzeczy, których inni często nie doceniają.

Kiedy uczniowie widzą, że ich koledzy zdobywają uznanie nauczyciela, chcieliby być również na ich miejscu. Kto przecież nie lubi być nagradzany i komplementowany przed rówieśnikami? Następnym razem, gdy uczeń wykaże obiecujące oznaki poprawy, poinformuj o tym całą klasę.

Efektywne zarządzanie klasą wymaga dawania dobrych przykładów. To są właśnie takie przykłady, które mogłyby stanowić punkt odniesienia dla innych. Nawet w wirtualnej klasie, możesz w wygodny sposób wyrazić swoje uznanie dla uczniów.

Zbadanie możliwości sprzyjającej współpracy

Stare, szkolne sposoby stymulowania współpracy mogą wymagać pewnych zmian w czasach zdalnego nauczania. Zaangażowanie uczniów w więcej niż jeden sposób koreluje ze współpracą między kolegami z klasy.

Ponadto, jak wspomniano powyżej, zależy to również od tego, jak współpracują ze sobą uczniowie i nauczyciele. Należy poszukać więcej możliwości zapewnienia uczniom platformy do współpracy. Można to zrobić w formie zajęć grupowych lub wprowadzenia do klasy kreatywnych zajęć pozalekcyjnych.

Dzięki efektywnej współpracy między sobą, uczniowie mogą lepiej zarządzać swoim czasem. Poza tym pozwala im to rozłożyć skomplikowane zadanie na mniejsze kroki. Uczniowie uczą się od siebie nawzajem, korzystając ze swoich mocnych stron i kompensując sobie nawzajem swoje słabości.

Wyobraź sobie, że twoi uczniowie zaczną sobie dobrze radzić, jakim wtedy będziesz dumnym nauczycielem. Dlatego też, dając im szansę współpracy, upoważniasz ich do odgrywania aktywnej roli w zarządzaniu klasą. Twoja praca staje się łatwiejsza.

Jednak stworzenie sprzyjających warunków do współpracy w nauczaniu zdalnym lub hybrydowym będzie wymagało nowoczesnych rozwiązań. Musisz znaleźć produktywne sposoby na osiągnięcie wysokiej skali współpracy wirtualnej. Jednym z fantastycznych pomysłów jest wykorzystanie wirtualnych tablic lub najnowocześniejszych wizualnych miejsc pracy, które ułatwią współpracę w zdalnych konfiguracjach.

Dzięki wykorzystaniu platform cyfrowych, takich jak Creately Visual Workspaces, uczniowie i nauczyciele mogą współpracować i dzielić się wiedzą w najbardziej angażujący i efektywny sposób. Takie zaawansowane miejsca pracy należą do najbardziej urzeczywistnionych pionów sztucznej inteligencji i innowacji.

Na tych roboczych przestrzeniach uczniowie i nauczyciele mogą współpracować w czasie rzeczywistym, aby pracować nad projektami, wspólnie planować, realizować plany w skoordynowany sposób i nadzorować wzajemnie swoją pracę podczas projektów grupowych.

Uczniowie mogą pracować razem podczas burzy mózgów, dzięki temu nauczyciele mogą zaoferować dodatkowe wsparcie poprzez takie platformy. Burza mózgów czyni nauczanie bardziej zdrowym, zwiększa też efektywność uczenia się uczniów o kilka stopni.

Six-Thinking-Hats-Template
Szablon sześciu myślących kapeluszy ułatwiający burzę mózgów online (kliknij na szablon, aby edytować go online)

Od uczniów po profesjonalistów – z wirtualnych miejsc pracy korzystają miliony osób w zdalnych konfiguracjach. Nie będzie błędem stwierdzenie, że te futurystyczne miejsca pracy w sposób najbardziej efektywny naśladują tradycyjne sale lekcyjne.

W rzeczywistości łagodzą również wady nauczania w klasie. Takie miejsce pracy jest równie dobre jak sala lekcyjna, a nawet lepsze. Posiadają one klucz do przyszłości edukacji, a włączenie ich do najwcześniejszego etapu będzie mistrzowskim posunięciem.

Stwarzanie możliwości przywództwa w klasie

Jednym z prostych i skutecznych sposobów angażowania ludzi jest powierzanie im ważnych obowiązków. Kiedy ludzie otrzymują role przywódcze, ich postawy zmieniają się na lepsze.

Mogą one odnosić się do zwiększonego poczucia własnej wartości i postrzegać siebie jako siłę napędową pozytywnego wpływu na innych. W klasie jednym z najlepszych sposobów zarządzania uczniami jest przydzielanie im obowiązków. Ponadto należy im przekazać, czego oczekuje się od nich jako liderów.

Aby przytoczyć mały przykład, należy spróbować nadać role przywódcze niektórym niezaangażowanym uczniom w klasie. Ponadto, powinieneś dać im kilka ważnych obowiązków i powiedzieć im, że zawsze jesteś tam, aby ich wspierać.

Kiedy niezaangażowanemu uczniowi powierza się kluczowe zadanie zarządzania innymi, domyślnie zaangażuje się on skutecznie. Uświadamianie uczniom, że są wartościowi i dawanie im szansy na ocenę samych siebie poprzez zlecanie im zadań może być satysfakcjonującą strategią.

To uświadamia uczniom, do czego są zdolni. Przynajmniej takie możliwości pozwalają uczniom uczyć się istotnych umiejętności życiowych. Nawet najdrobniejsze role przywódcze, takie jak monitorowanie zajęć lub lider grupy w projektach, mogą zmienić sposób myślenia danej osoby.

Przekazanie uczniom prawdziwego celu uczenia się

Większość uczniów jest pod wpływem wrażenia, że jedynym celem nauki jest zdanie egzaminów. Prawdziwy cel edukacji i uczenia się jest więc w większości części świata wadliwy i schodzi na dalszy plan. Idea edukacji w całości koncentruje się wokół egzaminów i ocen, ale można podjąć stopniowe działania, aby zmienić te uprzedzenia.

Jako wychowawca możesz odegrać wielką rolę w wyjaśnianiu uczniom prawdziwego celu edukacji i wiedzy. Musisz im przekazać, że wiedza jest czymś, co pozostanie z nimi przez całe życie. Na przykład, możesz opowiedzieć im o sobie i innych ludziach sukcesu, których znasz.

W ten sposób można podkreślić znaczenie edukacji w dodawaniu do swojej znakomitej historii sukcesu. Istnieje wiele historii sukcesu, które można opowiedzieć uczniom, ale ponieważ jesteś ich najulubieńszym wzorem do naśladowania, twoja narracja będzie miała na nich ogromny wpływ. Możesz im powiedzieć, że świat zaszedł tak daleko, dzięki edukacji i że to nauka nadal przebudowuje świat na lepsze.

Muszą wiedzieć, w jaki sposób konkretny element nauki przyniesie im korzyści w życiu. Jaka będzie wartość dodana do ich nauki i jak wpłynie to na ich karierę i rozwój osobowości. W przeciwnym razie, w scenariuszu, w którym uczniowie są przekonani, że nauka polega tylko na zdawaniu egzaminów, nie będą angażować się w zajęcia.

Będą zadufani w sobie, myśląc, że mogą wkuwać rzeczy na kilka dni przed egzaminami i je zapominać. Poza tym, z takim nastawieniem będą dewaluować naukę w klasie oraz angażować się w destrukcyjne zachowania zakłócające zajęcia.

Jednakże, gdy zrozumieją prawdziwą istotę uczenia się, będą bardziej skoncentrowani. Będą chcieli aktywnie się uczyć. Biorąc to pod uwagę, większość wyzwań związanych z zarządzaniem klasą może być domyślnie pominięta.

Rozwiązywanie problemów dyscyplinarnych z natychmiastowym skutkiem

Niezależnie od tego, czy jest to klasa wirtualna czy fizyczna, zakłócenia i przerwy muszą być natychmiast usuwane. Nieprzestrzeganie tego zalecenia może sprawić, że uczniowie uwierzą, że przeszkadzanie w prowadzeniu zajęć jest w porządku. Może to zniszczyć równowagę w klasie i wpłynąć na uczniów, którzy chcą się uczyć. Zaleca się jednak, abyś był uprzejmy i dobrze nastawiony, nawet jeśli chodzi o niewłaściwe zachowania w klasie.

Aby zarządzać klasą w wartościowy sposób, powinieneś regularnie podkreślać znaczenie i potrzebę utrzymania dyscypliny. Uczniowie powinni wiedzieć, że nawet jeśli jesteś serdecznym nauczycielem, nie będziesz tolerował braku dyscypliny.

Nie jest konieczne, aby karać uczniów za stwarzanie uciążliwości. Złe zachowanie może być również kontrolowane z miłością i czułością, ale wskazywanie na niezdyscyplinowanie w momencie, kiedy ono występuje, jest niezbędne.

W klasie trzeba modelować dyscyplinę. Ponadto, nawet w wirtualnej klasie, należy tworzyć zachowania, których oczekuje się od uczniów. Aby przytoczyć mały przykład, jeśli uczniowie widzą, że doskonale radzisz sobie z rozproszeniem uwagi podczas zajęć online, będą postępować w ten sam sposób.

Muszą wiedzieć, że korzystanie z telefonów lub tabletów w trakcie zajęć online jest niewłaściwe. Z drugiej strony, jeśli zobaczą, że często podczas zajęć używasz telefonu to mogą robić to samo. Będą wtedy uważać, że jest to całkowicie w porządku.

Jako liderem musisz dawać uczniom dobre i godne przykłady do naśladowania. Musisz także być przykładem i w pełni wywiązywać się ze swojej części obowiązków przywódczych.

Zachowaj równowagę w klasach hybrydowych

Hybrid learning czy blended learning to nowe obszary nauczania, do których ludzie wciąż się przyzwyczajają. Czasami może się to wydawać trudne do opanowania, ale powinniśmy być wdzięczni.

Jest to wspaniały sposób, aby zapewnić sobie i swoim uczniom bezpieczeństwo w czasie pandemii. Poza tym sprawia, że uczniowie nie tracą całkowicie kontaktu z tradycyjną nauką w klasie. Tak więc, musisz zainwestować w odpowiednie planowanie w zarządzanie klasami hybrydowymi.

Ustawienie równowagi pomiędzy zajęciami fizycznymi jest tutaj kluczem. Oto kilka sposobów, dzięki którym można efektywnie zarządzać klasami hybrydowymi.

  • Rysuj przejrzyste plany lekcji i dziel się nimi z uczniami przed zajęciami
Wzór planu lekcji na temat strategii zarządzania klasą
Szablon planu lekcji (kliknij na szablon, aby edytować go online)

7 skutecznych sposobów na opanowanie sztuki zarządzania klasą:

    null
  • Uczyń plany interaktywnymi, dzieląc się linkami z uczniami;
  • Udostępnianie informacji zwrotnych w trybie peer to peer uczniom zdalnym;
  • Przekazać uczniom, że zajęcia online i zajęcia stacjonarne są równie ważne;
  • Uwzględnienie wymagań klasy w procesie planowania;
  • Wykorzystaj narzędzia czatu do interakcji w czasie rzeczywistym;
  • Ustrukturyzuj zajęcia zdalne w sposób, który odpowiada stylom uczenia się Twoich uczniów.

Masz więcej strategii zarządzania klasą?

Podsumowując, skuteczne zarządzanie klasą wymaga dbałości o szczegóły i jasności celu. Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać jest to, że im wyższy poziom zaangażowania uczniów, tym prostsza jest sztuka zarządzania klasą.

Angażując uczniów w różne zajęcia, można wyeliminować zakłócenia w klasie. Co więcej, zarządzanie wirtualnymi klasami może być nieco bardziej skomplikowane niż zarządzanie klasą fizyczną. Zdalne nauczanie oferuje jednak dużą elastyczność i pole do innowacji. Im więcej wprowadzasz innowacji, tym lepszym menedżerem się okazujesz.

Wreszcie, aby zidentyfikować czynniki utrudniające, należy dokładnie zrozumieć zachowania i braki uczniów. Powtarzam: już teraz wykonujesz świetną pracę. Powyższe strategie zarządzania klasą dodadzą więcej piór do twojej znakomitej czapki.

Bio autora

Jessica Robinson tworzy treści dla The Speaking Polymath i jej teksty odzwierciedlają jej wysoce intelektualną wizję. Sama jest pedagogiem, ale uwielbia uczyć się od wszystkich wokół. Nigdy nie ogranicza się do tego, co już wie, lecz jest żądna wiedzy. Można ją znaleźć naLinkedIn.

Leave a comment

*
*

pięć × 4 =

Back to top