Łatwy przewodnik po schematach komponentów

Podczas gdy inne schematy UML, które opisują funkcjonalność systemu, są wykorzystywane do modelowania komponentów, które pomagają w tworzeniu tych funkcjonalności.

W tym tutorialu przyjrzymy się, czym jest diagram, jakie są jego symbole i jak je narysować. Możesz skorzystać z poniższego przykładu schematu komponentów, aby uzyskać szybki start.

Czym jest diagram komponentów

Schematy komponentów służą do wizualizacji organizacji komponentów systemu i relacji zależności między nimi. Zapewniają one wysoki poziom widoku komponentów w systemie.

Mogą to być komponenty oprogramowania, takie jak baza danych lub interfejs użytkownika; lub komponenty sprzętowe, takie jak obwód, mikroczip lub urządzenie; lub jednostka biznesowa, taka jak dostawca, lista płac lub wysyłka.

Schematy komponentów

  • Są używane w rozwoju opartym na komponentach do opisu systemów o strukturze zorientowanej na usługi (Service-Oriented-Architecture)
  • Pokaż strukturę samego kodu
  • Może być użyty do skupienia się na relacji pomiędzy komponentami przy jednoczesnym ukryciu szczegółów specyfikacji
  • Pomoc w komunikacji i wyjaśnianiu zainteresowanym stronom funkcji budowanego systemu

Diagram komponentów Symbole

Wyjaśniliśmy poniżej wspólne notacje schematu komponentów, które są używane do rysowania schematu komponentów.

Składnik

Istnieją trzy sposoby wykorzystania symbolu komponentu.

1) Prostokąt ze stereotypem komponentu (tekst <<komponent>>). Stereotyp komponentu jest zwykle używany nad nazwą komponentu, aby uniknąć pomylenia kształtu z ikoną klasy. Stereotyp

2) Prostokąt z ikoną komponentu w prawym górnym rogu i nazwą komponentu. Komponent 3) Prostokąt z ikoną komponentu i stereotypem komponentu. Komponent

Dostarczony interfejs i wymagany interfejs

Dostarczony interfejs i wymagany interfejs Interfejsy na schematach komponentów pokazują, jak komponenty są połączone i współdziałają ze sobą. Złącze montażowe umożliwia połączenie wymaganego interfejsu komponentu (reprezentowanego półokrągiem i linią ciągłą) z przewidzianym interfejsem (reprezentowanym okręgiem i linią ciągłą) innego komponentu. Pokazuje to, że jeden z komponentów świadczy usługę, której drugi potrzebuje.

Port

Port Port (reprezentowany przez mały kwadrat na końcu wymaganego interfejsu lub dostarczonego interfejsu) jest używany, gdy komponent deleguje interfejsy do klasy wewnętrznej.

Zależności

Zależność Chociaż można pokazać więcej szczegółów na temat relacji między dwoma komponentami za pomocą notacji kulkowej (dostarczony interfejs i wymagany interfejs), można równie dobrze użyć strzałki zależności, aby pokazać relacje między dwoma komponentami.

Jak narysować diagram komponentu

Możesz użyć schematu komponentów, gdy chcesz przedstawić swój system jako komponenty i chcesz pokazać ich powiązania poprzez interfejsy. Pomaga to zorientować się w implementacji systemu. Poniżej przedstawione są kroki, które można wykonać podczas rysowania schematu komponentów.

Krok 1:Określ cel diagramu i zidentyfikuj artefakty, takie jak pliki, dokumenty itp. w twoim systemie lub aplikacji, które musisz przedstawić w diagramie.

Krok 2:Jak już ustalisz relacje między elementami, które wcześniej zidentyfikowałeś, stwórz mentalny układ swojego schematu komponentów

Krok 3: Podczas rysowania diagramu, najpierw dodaj komponenty, grupując je w ramach innych komponentów, według własnego uznania

Krok 4: Następnym krokiem jest dodanie innych elementów, takich jak interfejsy, klasy, obiekty, zależności itp. do diagramu komponentów i uzupełnienie go.

Krok 5: Możesz dołączyć notatki na różnych częściach diagramu komponentów, aby wyjaśnić pewne szczegóły innym.

Diagram komponentów Przykłady

Poniżej znajdują się szablony diagramów składowych dla typowych scenariuszy, które można natychmiast edytować online. Po prostu kliknij na szablon, aby otworzyć go w edytorze Creately i zastosować zmiany.

Schemat komponentu systemu zarządzania biblioteką

Schemat komponentu systemu zarządzania biblioteką

Schemat komponentu systemu zarządzania bibliotekami (Kliknij na szablon, aby edytować online)

Schemat komponentów dla systemu zakupów internetowych

Schemat komponentów dla systemu zakupów internetowych

Schemat komponentu dla systemu zakupów online (Kliknij na szablon, aby edytować online)

Schemat komponentu dla ATM

Schemat komponentu dla ATM

Schemat komponentu dla bankomatów (Kliknij na szablon, aby edytować online)

Schemat elementów składowych systemu zarządzania szpitalem

Schemat elementów składowych systemu zarządzania szpitalem

Schemat komponentu systemu zarządzania szpitalem (Kliknij na schemat, aby go edytować online)

Schemat komponentu systemu zarządzania zapasami

Schemat komponentu systemu zarządzania zapasami

Schemat komponentu systemu zarządzania zapas ami (Kliknij na szablon, aby edytować online)

Jakie są Twoje przemyślenia w samouczku na temat schematu komponentów

W tym poradniku na temat schematów komponentowych zawarliśmy wszystko, co musisz wiedzieć o schematach komponentowych, aby móc je łatwo narysować. Możesz użyć naszego kreatora diagramów UML do rysowania diagramów składowych online.

Niedawno opublikowaliśmy przewodniki na temat wykresów aktywności UML i diagramów klasowych, a jeśli nie znalazłeś się w tym miejscu, oto linki;

Prosty przewodnik po diagramach klas

Prosty przewodnik po diagramach aktywności

Nie zapomnij dać nam znać o swoich przemyśleniach w sekcji komentarzy poniżej.

Leave a comment

*
*

jeden × dwa =

Back to top