Como desenhar o Diagrama da Linha do Tempo Perfeito com Creately

Diagramy osi czasu są często używane, aby ułatwić zrozumienie złożonych informacji. Mogą być efektywnie wykorzystywane do wyświetlania sekwencji wydarzeń w okresie czasu, w porządku chronologicznym.

Diagramy osi czasu mogą pomóc

 • wizualizować każdy rodzaj rozwoju, postęp trendu, zarys wydarzeń historycznych, fazy projektu, kamienie milowe biznesu, itp.
 • upraszcza złożone informacje i ułatwia ich zrozumienie i śledzenie
 • podkreślenie znaczących momentów lub kamieni milowych w czasie

Niezależnie od tego, czy tworzysz propozycję projektu, czy prezentację dla projektu szkolnego, Creately posiada zupełnie nową bibliotekę szablonów osi czasu, które możesz wykorzystać w wielu scenariuszach.

Oszczędzaj czas dzięki gotowym szablonom osi czasu

Nasza nowa biblioteka osi czasu zawiera profesjonalnie zaprojektowane, wielokrotne kreatywne szablony osi czasu, które możesz edytować i używać od razu.

Nowa biblioteka osi czasu Creately
Nowa biblioteka osi czasu Creately

Niezależnie od tego, czy chcesz zwizualizować ogólny zarys swojego projektu, czy też zarysować lekcje historii, użyj tych szablonów, aby bez wysiłku stworzyć linie czasu, które domyślnie wyglądają jak gotowe do prezentacji.

Jak poprawnie narysować diagram osi czasu?

Może Ci się wydawać, że rysowanie osi czasu jest dość proste. Ale jest sporo pracy, która idzie do tworzenia skutecznej osi czasu i to oprócz wysiłku, który trzeba podjąć, aby wyglądał on reprezentatywnie.

Podzieliliśmy kroki, aby ułatwić Ci zadanie. Wchodzimy.

Krok 1: Zbierz potrzebne informacje.

Niezależnie od tego, czy chodzi o oś czasu projektu, plan dnia czy zarys wydarzenia historycznego do zadania szkolnego, musisz najpierw mieć pomysł na szczegóły, które będziesz przedstawiać za pomocą swojej osi czasu.

Teraz, zazwyczaj, oś czasu przedstawia daty, czas, lokalizację, itp. W zależności od celu możesz dodać dodatkowe szczegóły (np. opis wydarzenia).

W związku z tym przed rozpoczęciem zbieraj wystarczającą ilość danych na temat wydarzenia, które obejmujesz swoją osią czasu. Porozmawiaj z kolegami, nauczycielami, poszukaj w Internecie itp.

Krok 2: Stwórz zarys osi czasu

Zacznij od stworzenia wstępnego zarysu, który pomoże Ci poprowadzić się przez proces. Ten krok pomoże Ci przefiltrować i wypunktować kluczowe szczegóły z treści badań z poprzedniego kroku.

Istnieje kilka istotnych elementów, które powinna zawierać Twoja oś czasu: daty, nazwa wydarzenia, opis wydarzenia oraz zdjęcie (opcjonalnie).

 • Zidentyfikuj kluczowe wydarzenia z ważnymi datami/czasem, miejscami, nazwiskami osób itp.
 • Wybierz datę początkową i końcową, a następnie wymień wydarzenia pomiędzy nimi w porządku chronologicznym

Krok 3: Wybierz układ dla swojej osi czasu

Tutaj można zacząć od razu od jednego z szablonów Creately lub narysować go od podstaw.

Do wyboru są 3 rodzaje układów osi czasu: pionowy, poziomy i wężowy.

Układ, który wybierzesz, powinien się różnić w zależności od liczby punktów, długości opisu i dodania zdjęć.

Układ pionowy: Użyj tego typu, gdy masz zbyt wiele punktów do wyróżnienia. Ponieważ zawsze łatwiej jest przewijać w dół niż w bok, możesz wydłużać pionową oś czasu z każdym dodaniem punktów. Dodatkowo pozostawia wiele miejsca na dodanie grafiki. Twoja pionowa oś czasu może być wyrównana do lewej (lepsze przy dłuższych opisach) lub wyśrodkowana (świetnie sprawdza się przy dodawaniu grafik).

Diagram osi czasu w układzie pionowym Jak narysować oś czasu?
Diagram osi czasu w układzie pionowym (kliknij na szablon, aby edytować go online)

Układ poziomy: Możesz użyć tego układu, gdy masz mniej punktów na swojej osi czasu. I jest to najbardziej odpowiedni typ układu dla slajdów prezentacji.

Schemat osi czasu w układzie poziomym
Schemat osi czasu w układzie poziomym (kliknij na szablon, aby edytować go online)

Układ węża: Ten typ świetnie sprawdza się przy wielu punktach i małej ilości tekstu. Jeśli wolisz, aby Twoja oś czasu zmieściła się na jednej stronie, możesz użyć układu węża zamiast pionowej osi czasu. Dodatkowo posiada miejsce na dodanie zdjęć.

Układ węża Diagram osi czasu Szablon Jak narysować oś czasu
Diagram osi czasu układu węża (kliknij na szablon, aby edytować go online)

Możesz wykorzystać zarys osi czasu z poprzedniego kroku, aby zdecydować, który układ będzie dla Ciebie bardziej odpowiedni w zależności od ilości i długości tekstu.

 • Narysuj linię poziomą/pionową
 • Wpisz datę początkową na początku wiersza i datę końcową na końcu
 • Zachowując odstępy między poszczególnymi wydarzeniami, dodaj je do osi czasu
 • Dodając opisy pod wydarzeniami pamiętaj, aby były one krótkie
 • Nadaj styl swojej osi czasu i dodaj obrazy

Krok 4: Nadaj styl swojej osi czasu i dodaj obrazy

Przygotowaliśmy krótki film, który pomoże Ci zrozumieć, jak skutecznie stylizować diagram osi czasu na Creately.

 • Zastosuj kolory: Stylizacja wykresów osi czasu w Creately jest bezproblemowa. Wstępnie ustawione motywy kolorystyczne ułatwiają dostosowanie diagramów i przygotowanie ich do prezentacji w kilka sekund.
 • Dodaj obrazy: Importuj obrazy, cliparty, gif’y, loga, ikony itp. bezpośrednio z Twojego urządzenia na płótno i dostosuj swój diagram. Możesz też skorzystać z wbudowanej wyszukiwarki obrazów Google, aby znaleźć obrazy z całej sieci.
 • Eksportuj swoje diagramy: Możesz pobrać swoje linie czasu jako PNG, SVG, PDF i JPEG do drukowania, udostępniania lub osadzania w witrynach internetowych, prezentacjach itp.
 • Podziel się z innymi: Chcesz podzielić się swoją osią czasu z innymi? Wystarczy dodać ich adres e-mail i wysłać im link do edycji/recenzji, aby uzyskać szybki dostęp. Możesz również udostępniać diagramy osi czasu, udostępniając je na kanale Slack swojego zespołu lub tworząc z Google Drive.

Gotowy do rysowania swojej osi czasu?

Diagram osi czasu jest idealnym narzędziem do planowania zadań projektowych lub opowiadania historii.

Czy wypróbowałeś już nasz kreator osi czasu? Daj nam znać o swoich doświadczeniach w sekcji komentarzy poniżej.

Leave a comment

*
*

3 × cztery =

Back to top