Wraz z rozwojem Twojej firmy, rośnie jej złożoność. Jest więcej kroków, więcej ludzi i więcej rzeczy, które nie zawsze mogą być zorganizowane w najbardziej efektywny sposób. Przemyślenie na nowo sposobu funkcjonowania firmy może wydawać się trudne, ale z pewnością pozwoli Ci osiągnąć znaczną poprawę efektywności. Dokumentacja procesu jest pierwszym krokiem w tym kierunku! Ten prosty przewodnik po dokumentacji procesu pomoże Ci zrobić to dokładnie tak, jak należy. Czytaj dalej, aby znaleźć:
- Czym jest dokumentacja procesu?,
- Dlaczego warto to zrobić: Znaczenie dokumentacji procesów,
- Jak udokumentować proces
- Wskazówki i triki: Najlepsze praktyki dokumentowania procesów,
- Co z tego będziesz miał: Korzyści wynikające z dokumentacji procesów,
- Łatwe szablony wykresów przepływu procesów.
Czym jest dokumentacja procesu?
Dokumentacja procesu zawiera szczegółowy opis sposobu realizacji procesu biznesowego. Obejmuje ona wszystkie rodzaje dokumentów wspierających proces jak np.:
- polityka,
- listy kontrolne,
- tutoriale,
- formularze,
- zrzuty ekranu,
- linki do innych aplikacji,
- mapy procesów.
Służy jako przewodnik pomagający pracownikom na wszystkich szczeblach, w tym decydentom i interesariuszom, szybko zrozumieć procesy zachodzące w firmie.
Po co to robić? – Znaczenie dokumentacji procesów
Dokumentowanie procesu pomoże Ci osiągnąć 5 kluczowych rzeczy:
1) Pomaga usprawnić procesy. Identyfikacja wąskich gardeł i nieefektywności poprzez dokumentowanie dokładnych procesów. Szybko zauważysz, jakie procesy należy usprawnić lub których należy się pozbyć.
2) Pomaga w szkoleniu pracowników. Możesz wykorzystać dokumenty procesowe, aby pomóc nowym pracownikom zrozumieć ich role zawodowe i zapoznać się z procesami, w których będą uczestniczyć. Nawet doświadczeni pracownicy mogą odwoływać się do tych dokumentów zawsze, gdy chcą się upewnić, że wykonują proces prawidłowo.
3) Pomaga zachować wiedzę o firmie. Zapisuj procesy znane tylko kilku osobom specjalizującym się w ich wykonywaniu. W ten sposób, nawet gdy oni odejdą, nowi będą mogli łatwo wznowić pracę.
4) Pomaga ograniczyć ryzyko i utrzymać spójność operacyjną.
5) Szczegółowa dokumentacja procesu jest również istotną częścią patentów i tajemnic handlowych.
Kto jest zaangażowany w dokumentację procesu
Istnieją 3 kluczowe role w dokumentacji procesu. W niektórych przypadkach ta sama osoba może pełnić wszystkie trzy role.
Jak dokumentować procesy
Zastosowanie metody krok po kroku do udokumentowania procesu pomoże Ci szybko go wykonać.
Krok 1: Określenie i nazwanie procesu
Ustal, który proces zamierzasz udokumentować w pierwszej kolejności. Określ jego cel (dlaczego i w jaki sposób proces przyniesie korzyści organizacji) i przedstaw krótki opis procesu.
Krok 2: Zdefiniuj zakres procesu
Należy podać krótki opis tego, co jest objęte procesem, a co jest poza zakresem procesu lub co nie jest w nim uwzględnione.
Krok 3: Wyjaśnij granice procesu
Gdzie zaczyna się i kończy ten proces? Co powoduje jego uruchomienie? A skąd wiesz, że to już koniec? Dobrze określ te granice.
Krok 4: Zidentyfikuj wyjścia procesu
Ustalenie, co zostanie wyprodukowane przez proces lub jaki rezultat proces osiągnie po jego zakończeniu.
Krok 5: Zidentyfikuj dane wejściowe procesu
Wymień, jakie zasoby są niezbędne do realizacji każdego z etapów procesu.
Krok 6: Burza mózgów – etapy procesu
Zbierz wszystkie informacje na temat etapów procesu od początku do końca. Albo zacznij od tego, co uruchamia proces, albo zacznij od końca procesu i prześledź kroki do punktu wyjścia.
W sesji burzy mózgów powinny uczestniczyć osoby bezpośrednio odpowiedzialne za realizację zadań procesu lub osoby o dużej wiedzy na jego temat, ponieważ mogą one dostarczyć precyzyjnych danych.
Krok 7: Uporządkuj kolejność kroków
Weź listę kroków, które wymyśliłeś i umieść je w kolejności sekwencyjnej, aby stworzyć przepływ procesu.
Ogranicz liczbę kroków do minimum, a jeśli dany krok obejmuje więcej niż jedno zadanie, wymień je pod głównym krokiem.
Krok 8: Opisać, kto jest zaangażowany w proces
Zdecyduj, kto będzie odpowiedzialny za poszczególne zadania procesu. Zdefiniuj ich role. Pamiętaj, aby wspomnieć o ich stanowisku pracy, a nie o nazwisku.
Należy również wziąć pod uwagę tych, którzy będą się odwoływać do dokumentu. Napisz go w taki sposób, aby każdy pracownik o odpowiedniej wiedzy mógł go przeczytać i zrozumieć.
Krok 9: Wizualizacja procesu
Ma to na celu poprawę przejrzystości i czytelności dokumentacji. Korzystając z diagramu przepływu procesów, zwizualizuj w zgrabny sposób kroki procesu, które wcześniej zidentyfikowałeś.
Krok 10: Zanotuj wyjątki od normalnego przebiegu procesu
Proces biznesowy nie zawsze może przebiegać w ten sam sposób z różnych powodów. Należy wspomnieć o tych wyjątkach i o tym, jakie kroki zostaną podjęte w celu ich wyeliminowania.
Krok 11: Dodaj punkty kontrolne i pomiary
Zidentyfikuj miejsca, w których mogą wystąpić zagrożenia w procesie i dodaj punkty kontrolne, aby pomóc właścicielowi procesu podczas jego monitorowania.
Ustanowienie pomiarów w celu określenia skuteczności procesu i pomocy w jego ulepszaniu.
Krok 12: Przegląd i testowanie procesu
Zbierz wszystkich zaangażowanych i przejrzyj schemat przepływu procesów, który zmapowałeś. Czy są jakieś brakujące kroki? Czy wszystko jest w porządku? Po zakończeniu przetestuj proces i sprawdź, czy niczego nie przeoczyłeś.
Wskazówki i triki: Najlepsze praktyki dokumentowania procesów
- Dokument powinien być prosty i zwięzły. Powinien on być technicznie dokładny, ale też łatwy do naśladowania,
- Posiadanie odpowiedniego planu aktualizacji dokumentów, jeśli proces ulegnie zmianie. Pamiętaj, aby przeglądać je co najmniej raz w roku,
- Można też wyznaczyć właściciela procesu , który będzie dokonywał regularnych przeglądów i informował innych o zmianach,
- Przechowuj oddzielną dokumentację dla każdego procesu, aby uniknąć zamieszania,
- Dokumentując procesy po raz pierwszy, należy unikać objęcia nimi całej organizacji na raz. Zacznij od pojedynczego procesu w ramach działu lub głównego procesu wspólnego dla całej organizacji,
- Przechowuj dokumenty w miejscu, które jest łatwo dostępne dla każdego, kto ich szuka,
- Upewnij się, że w razie potrzeby można go łatwo skorygować , a nowa wersja może być łatwo rozpowszechniona wśród wszystkich zaangażowanych,
- Przechowywanie dokumentów online w centralnej lokalizacji za pomocą narzędzia do dokumentowania procesów. To automatycznie pomoże w realizacji dwóch wyżej wymienionych najlepszych praktyk,
- Użyj odpowiednich przykładów, grafiki, kodowania kolorami, zrzutów ekranu, wielu platform itp.,
- Upewnij się, że dokumentacja procesu jest zgodna z obowiązującymi w Twojej organizacji standardami,
- Jeśli przedstawiasz przebieg procesu w formie werbalnej, zawsze równoważ go grafiką – schematem przebiegu procesu,
- Dodaj pływaki do diagramów przepływu procesów biznesowych, aby wyróżnić różne role w procesie, harmonogramy itp.,
- Stworzenie przewodnika dokumentacji procesu, do którego każdy może się odwołać jako do standardowego szablonu dokumentowania procesu,
- Wykorzystaj istniejące materiały dokumentacyjne, zapisy, wywiady, studia przypadków, dzienniki terenowe personelu projektu oraz wiedzę pracowników, aby zebrać informacje do dokumentacji procesu.
Co z tego będziesz miał: Korzyści wynikające z dokumentacji procesów
- Pomoże wszystkim znaleźć się na tej samej stronie, zapewniając wspólny widok kroków procesu. Wspólny pogląd jest niezbędny dla zachowania spójności,
- Tam, gdzie istnieje przejrzysta dokumentacja procesów, zmiany w procesach mogą być wprowadzane w sposób szybki i prosty,
- Pomaga określić idealne warunki dla efektywnej współpracy i wydajności,
- Pomaga zidentyfikować wąskie gardła i nieefektywności w procesach (nawet w tych „dobrze dopracowanych”, które w przeciwnym razie mogą pozostać niezauważone,
- Jasno udokumentowany proces oszczędza czas i zapobiega błędom poprzez usunięcie wszelkich niejasności i dostarczenie jasnych instrukcji.
- Zmniejsza koszty i niepotrzebne wydatkowanie zasobów,
- Pomaga poprawić ogólną jakość procesów i jakość wyników,
- Pomaga zwiększyć wydajność i zadowolenie pracowników,
- Dzięki temu, że jest jasno zapisane, jak powinny przebiegać procesy, łatwiej jest zlecać prace na zewnątrz,
- Dokumentacja procesów pomaga również łatwo zautomatyzować procesy w razie potrzeby.
Proste szablony dokumentacji procesu startowego
Zasadniczo, mapowanie procesów pomaga przedstawić udokumentowane informacje, takie jak kroki procesu, role procesowe, wejścia i wyjścia w uproszczonym obrazie. Poniżej znajdują się szablony diagramów przepływu procesów/szablony mapowania procesów, które można szybko edytować online z informacjami o procesach organizacyjnych. Kliknij szablon, aby otworzyć go w edytorze Creately.
Szablon 1
Szablon 2
Szablon 3
Szablon 4
Opinie na temat naszego poradnika po dokumentacji procesów
Ten przewodnik po dokumentowaniu procesów obejmuje wszystko, co należy wiedzieć, aby prawidłowo udokumentować proces. Postępuj zgodnie z krokami dokumentacji procesu, które omówiliśmy powyżej, i skorzystaj z szablonów schematów blokowych procesu, aby zapewnić jakość procesu dokumentacji. Na naszej stronie możesz znaleźć więcej szablonów schematów blokowych procesów. W naszym kolejnym przewodniku omówimy techniki usprawniania procesów, które pomogą Ci w łatwy sposób usprawnić procesy biznesowe.